Gören Börek Sanıyor Ama Değil Büyüleyen Bir Lezzet Balıkesir Kaymaklısı Tarifi

Gören dilimleri nedeniyle börek sanıyor ancak yedikten sonra enfes bir tatlı olduğunu fark ediyor. Balıkesir yöresinin pek bilinmeyen lezzeti Balıkesir Kaymaklısı Tarifi

Gören Börek Sanıyor Ama Değil Büyüleyen Bir Lezzet Balıkesir Kaymaklısı Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 06 Eylül 2021 19:55

Balıkesir'de yaşayanların genellikle çok fazla yaptığı hamur işlerinden biridir Balıkesir Kaymaklısı tarifi.

Uzun bir süre önce Balıkesir'i ziyaret etmiş ve bu harika lezzeti tatma imkanı bulmuştum. Açıkçası ilk gördüğümde börek sanmıştım.

Ancak misafirliğe gittiğimiz büyüğümüz bu börek değil Balıkesir Kaymaklısıdır demişti.

Şekerle yapıldığını söyleyince de şaşkına dönmüştüm.

Açıkçası sofraya oturduğumuzda ilk tatmış olduğum şey Balıkesir Kaymaklısı oldu. Sonrasında da vazgeçilmezim oldu diyebilirim. 

Sizlerin de bilmeniz adına paylaşmak istiyorum. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilir onların da Balıkesir Kaymaklısı yapmalarını sağlayabilirsiniz.

İhlas Haber Ajansı tarafından paylaşılan Balıkesir Kaymaklısı tarifini sizlerle paylaşıyorum. Uzun yıllardır ben bu tarifle yapıyorum , eminim sizin de işinize yarayacaktır. Şimdiden afiyetler olsun

ÖN BİLGİLER

 - Balıkesir Kaymaklısı Tarifi 6 kişiliktir - Balıkesir Kaymaklısının hazırlamayla birlikte pişirme süresi 1 saati bulabilmektedir. 

Malzemeler:

10 adet odun ateşinde pişmiş yufka
1 kilo Balıkesir manda kaymağı
2 kilo toz şeker 1,5 litre su
Yarım limonun suyu
1 kilo un
4 adet yumurta
Yarım litre süt
Yeteri kadar tuz
Yufkaları açmak için nişasta

Hazırlanışı

Önce un, yumurta, süt ve tuzdan oluşan malzemeyi yoğurun. Bu yoğurduğunuz hamurdan 10 adet beze yapın. Bezeleri orta boy tepsi ebatlarında nişasta yardımıyla açın.

Mümkünse odun ateşinde ve saçta pişirip kurutun. Tepsiyi bolca yağlayın. 5 yufkayı üst üste koyun. Yoksa mangal veya fırında işinizi görebilir.

Kısık ateşte ocakta altını kızartın. Diğer 5 yufkanın da aynı şekilde başka bir tepside altını kızartın. Birinci tepsiye kaymak döşeyin ve diğer tepsinin üzerine kapatın. Kızaran kısım üstte olur.

Ayrı bir kapta koyu bir şerbet hazırlayın. Pişen hamuru soğutup şerbeti bu hamura sıcak olarak dökün. Bir iki saat bekletip tatlının hazır olmasını sağlayın. Börek dilimleri şeklinde kesip servise sunun.