Gözü Kapalı Bile Yapabilirsiniz. Kahvaltıya Yumuşacık Sebzeli Kaygana Tarifi...

Kaygana gerçekten de yetenek istemeyen bir lezzet. Bu yüzden gözü kapalı bile yapılabilir. Sizlere Ispanaklı kaygana tarifi vereceğiz.

Gözü Kapalı Bile Yapabilirsiniz. Kahvaltıya Yumuşacık Sebzeli Kaygana Tarifi...
Yayınlanma Tarihi : 26 Şubat 2022 15:49

Kaygana Türk mutfağında sevilen bir kahvaltılık lezzettir. Kayganayı yapmak için özel bir yetenek gerekmez. Üstelik börek kıvamında kaygana yapmakta çok kolay.

Börek yapmak için ya hamur açmak gerekir ya da hazır yufka almak. Bunların hiç biriyle uğraşmadan da börek kıvamında kaygana yapabilmek mümkündür. Karadeniz mutfağında çokça tüketilen kaygana şimdilerde internetin de en çok aranan tarifleri arasında yer almayı başardı.

Habertürk tarafından yayınlanan kaygana tarifi ise hem kolay hem de lezzetli olması nedeniyle tercih nedeni olarak gösteriliyor. İçindeki malzemelerle hem börek kıvamında oluyor hem de çok doyurucu oluyor. Vereceğimiz bu kaygana tarifi dört kişiliktir. Dilerseniz sizler malzemedeki ölçüyü artırarak daha fazla kişi için kaygana yapabilirsiniz. Zaten tadına baktıktan sonra muhtemelen vazgeçilmeziniz olacak..

İlk olarak malzemeleri ardından tarifi paylaşacağız..

Kaygana malzemeleri

2 bağ ıspanak
1 kuru soğan
5 dak taze soğan
Yarım su bardağı su
3 su bardağı un
2 yumurta
2 yemek kaşığı sıvı yağ
Pulbiber
Karabiber
Tuz

Süslemek için: 
Çeri domates

2.jpg

Kaygana nasıl hazırlanır?

Yemeklik doğradığınız soğanları hafif yağ eklediğiniz tavanıza aldıktan sonra üzerine ıspanak ve tuz ekliyoruz. Kavuruyoruz. Kavurduktan sonra soğumaya bırakıyoruz. Taze soğanları kesip ayrı bir kaba aldıktan sonra üzerine, un, tuz, karabiber, pul biber, yumurta ve sıvıyağ , soğuyan ıspanak harcını, su ekleyip karıştırdıktan sonra tavamıza az sıvı yağ ekleyip döküyoruz. Hafif sulu kıvamdayken ters düz edip pişirin. Afiyet olsun.

İlgili Haberler