Hamur işi yaparken deneyin! İşinizi kolaylaştıracak , Fırında hızlı hamur mayalamanın püf noktası

Börek, Poğaça yada pişi yaparken artık beklemenize gerek yok! Pek bilinmeyen fırında hamur mayalamanın sırrını vereceğiz.

Hamur işi yaparken deneyin! İşinizi kolaylaştıracak , Fırında hızlı hamur mayalamanın püf noktası
Yayınlanma Tarihi : 24 Mayıs 2022 20:27

Ulusalpost.com/ Evde hamur işi yapanların en büyük sıkıntısı da hamurun mayalanma sürecidir. Bazı durumlarda hamur mayalamak gerçekten işkence olabiliyor. Özellikle ansızın evinize bir misafir geldiğinde illa bir şeyler ikram etmek istersiniz. Türk kültüründe hamur işi yaygındır. Bu yüzden hamur işi ikram etmek istediğinizde işinizi kolaylaştıracak bazı bilgiler paylaşacağız.

Paylaşacağımız bu bilgi sayesinde kısa sürede hamur mayalamanız mümkün olacak. Üstelik hiç beklemenize gerek kalmayacak. Sırrı uyguladığınızda kısa sürede hamur mayalayacak ve beklemenize de hiç gerek kalmadığını görmüş olacaksınız.

Bu yöntemle yapılan hamur mayalama işlemi hem kısa sürmektedir hem de elde edilen hamurun kıvamı asla ama asla şaşmamaktadır.

Yemek tarifleri siteleri arasında lider konumda olan yemek.com tarafından paylaşılan fırında hamur mayalamanın inceliklerini şimdi sizlerle paylaşıyoruz. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşın onlarda hamur mayalarken bu sırrı uygulasınlar! 

Fırında hızlı hamur mayalama nasıl yapılır?


Hamuru hazırlarken fırınınızı 120 derecede ısıtmaya başlayın. Yaklaşık 15 dakika fırınınızı bu ısıda ısıtın, içerisine de içi su dolu bir kap koyun ki nem dengesizliği yaşanmasın. Ardından fırının kapağını kapalı bir şekilde bırakın ve fırınınızı kapatın. 5 dakika kadar bu şekilde dinlendirin. Hazırladığınız hamuru cam ve ısıya dayanıklı genişçe bir kabın içerisine alın.

Bu hamurun üzerini bir bez yardımıyla kaplayın. Fırınınızı açın, kabı fırın telinin üzerine yerleştirin ve fırınınızın kapağını kapatın. Kapağını hiç açmayın ve yaklaşık 20 dakika hamurunuzu içeride bırakın. 20 dakikanın sonunda hamurunuzun kabardığını ve mayalandığını göreceksiniz. Çıkarıp dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Kaynak: yemek.com

İlgili Haberler