Hatay Usulü Tepsi böreği isteyene patlıcanlı isteyene ise işte kıymalı tepsi böreği tarifi

Hatay ve çevresinde yapılan tepsi böreği Türk mutfağının en sevilen böreğidir. Tepsi böreğinin patlıcanlı ve kıymalı iki farklı tarifini vereceğiz..

Hatay Usulü Tepsi böreği isteyene patlıcanlı isteyene ise işte kıymalı tepsi böreği tarifi
Yayınlanma Tarihi : 25 Ağustos 2021 22:45

Hatay, bilindiği üzere, Türkiye’de en fazla yemek çeşidi barından şehirlerin başında gelmektedir. Bu yörede genellikle salçalı, acılı, ekşi ve baharatlı yemekler tercih edilmektedir. Her şehrin damak lezzeti, her insanda olduğu gibi, farklıdır. Hatay da birçok farklı lezzete ev sahipliği yapmaktadır. Kahvaltıdan öğle yemeğine veya akşam yemeğine kadar her öğün için birçok farklı lezzet çeşidi bulunmaktadır. Bu tarifte Hatay’da kömbe olarak geçen ve Türkiye genelinde tepsi böreği olarak geçen tarif verilecektir. Kömbe, misafire sunulan en güzel ana yemeklerden birisi olarak kabul edilir. Kömbenin i harcı damak tadına göre değiştirilir. Hatay’da genel olarak beyaz peynirli, kaşarlı, tavuklu, kıymalı, patlıcanlı, patatesli veya soğanlı kömbe tarifleri yapılmaktadır. Bu tarifte patlıcanlı kömbe tarifi ve kıymalı kömbe tarifi verilecektir. Bu aşamada şu da eklenmelidir ki, bazıları mayalı hamur ile kömbe yaparken bazıları hamurun içinde maya tercih etmemektedir veya vakitleri yoktur. Bu tarifte mayalı kömbe hamuru kullanılacak ve nasıl yapıldığı ayrıntıları ile anlatılacaktır. Öncelikle kişi sayısına göre tepsi büyüklüğü ve hamur miktarı ayarlanmalıdır. Malzemeler ise şu şekildedir;

Hamur için malzemeler

Un

Su (tercihen ılık)

Tuz

 Yaş veya kuru maya

Patlıcan iç harcı için malzemeler

4 adet patlıcan

2 adet domates

1 adet soğan

3 diş sarımsak

Tuz

Kırmızı pul biber

İsteğe bağlı olarak ketçap (acılı veya acısız size bağlıdır)

Bir tatlı kaşığı salça (domates de olabilir biber salçası da fakat ketçap kullanılmak istenmezse salçayı bir tatlı kaşığı yerine bir yemek kaşığı da eklenebilir)

Sıvı yağ

Kıyma iç harcı için malzemeler

Yarım kg kıyma

2 adet kırmızı veya yeşil biber

 Adet soğan

3 diş sarımsak

2 adet domates

Sıvı yağ

Dışına sürmek için malzemeler; 5 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, isteğe bağlı olarak susam veya çörek otu

 

Hazırlanışı

Öncelikle mayalı kömbe hamuru kullanılacağı için hamur ilk aşamada yapılır ve böylece mayası gelene kadar iç harçlar hazırlanır.

6 su bardağı un geniş bir kaba alınır. Sonrasında içerisine bir paket kuru maya eklenir. Daha sonra ılık su eklenir ve hamur yoğurulur. Su miktarı unun markasına göre değişmektedir. Yumuşak bir hamur elde edilmelidir. Daha sonra tuz eklenir ve yoğurulmaya devam edilir. Hamur yoğurulan kabın dışı bir örtü ile kaplanır ve mayalanmaya bırakılır. Bu sırada iç harç yapılır.

Patlıcanlı iç harcın hazırlanması

Öncelikle patlıcanlar alacalı bir şekilde soyulur ve küçük küçük doğranır. Daha sonrasında ise 20 dakika boyunca tuzlu suda bekletilir. Arından soğan soyulur, yıkanır ve küpler halinde doğranır. Doğranan soğanlar, sıvı yağ eklenerek pişirilir. Soğanlar piştikten sonra içerisinde ketçap ve salça eklenir. Salçanın kokusu çıkana kadar kavrulur. Ardından tuzlu suda bekletilen patlıcanlar süzülür ve bu karışıma eklenir. Patlıcanlar çok fazla yumuşamadan önce domates doğranır ve eklenir. Ardından 3 diş sarımsak doğranır. Daha sonra tuz ve kırmızı pul biber eklenir.

Birleştirme aşaması

Mayası gelmesi için bekletilen hamur kabından çıkarılır ve iki 4 parçaya ayrılır. Bu parçalardan ikisi patlıcan harçlı kömbe için, diğer ikisi ise kıyma harçlı kömbe için kullanılacaktır. İlk olarak 2 beze hamur alınır ve bir tanesi açılır. Açılan hamur, yağlanmış yuvarlak fırın tepsisine eklenir. Daha sonrasında ise içerisine ılımış olan patlıcanlı iç harcı eklenir. Harç, hamurun her tarafına eşit olarak dağıtılır. Daha sonra diğer hamur bezesi açılır ve tepsi böylece kapatılır. Ardından tepsinin uç kısımları, hamur pişerken açılmasın diye, parmak veya çatal yardımıyla sıkıştırılır. Daha sonra üzerine yoğurt ve yağ karışımı sürülür. Arından isteğe bağlı olarak susam eklenir. Hamur, dilimlere ayrılır. Daha sonra her bir dilimin üzerine bıçağın ucu ile bir kez delinir. Daha sonra kömbe fırına verilir.
 

Kıyma iç harçlı kömbe

Kıymalı kömbe de tıpkı patlıcanlı kömbe hamuru gibi yapılır. 2 beze hamur kıymalı kömbe için yeterlidir.

Harç için öncelikle soğan soyulup doğranır. Ardından domates küp küp doğranıp eklenir. Sonrasında salça, sarımsak, yağ, tuz, pul biber, yeşil veya kırmızı biber eklenir. Açılan ilk beze hamurun üzerine kıyma harcı yerleştirilir. Daha sonra diğer hamur üzerine kapatılır. Hamurun üzerine yoğurt ve yağ karışımı sürülür. Hamur dilimlenir ve fırına verilir. İki tarif de Hatay’da en fazla tercih edilen tariflerdir. Afiyet olsun.

Sadık Şimşek - ULUSAL POST

İlgili Haberler