Hazır Mantıyı Bile Lezzetli Hale Getiren Özel Sosuyla Pişirme Önerisi

Mantı, kuşkusuz Türk mutfağının en sevilen yemeklerinden biridir. Vereceğimiz özel sos önerisiyle hazır mantı bile çok daha lezzetli olacak.

Hazır Mantıyı Bile Lezzetli Hale Getiren Özel Sosuyla Pişirme Önerisi
Yayınlanma Tarihi : 19 Şubat 2022 23:24

Mantı, Türk mutfağının en sevilen yemeklerinin başında gelir. Onu özel kılan şey ise yoğurdu ve üzerine gezdirdiğimiz sosudur. Doyurucu olduğu kadar besleyici de olan mantı, sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok noktasında da tüketiyor. Boyutu, iç harcı veya şekli değişse de birçok ülke de mantı, mantıdır. 

Mantıyı mantı yapan, iç harcı değil de sosudur. Mantı, her zaman yoğurt ile servis edilir. Ancak üzerine ekstra eklediğimiz pul biberli ve naneli sosu vardır. Damakta kalan sosta bu sostur.

Şimdi sizlere mantıyı daha lezzetli hale getirmenin püf noktalarını vereceğiz.

Hazır Mantıyı Lezzetli Hale Getirmenin Püf Noktaları

  1. Mantıyı servis tabağına aldıktan sonra bir miktar haşlama suyundan da üzerine dökün. Ardından yoğurdunu üzerine gezdirin.
  2. Mantıyı normal yoğurt ile değil, bir kaç gün bekletilmiş, hafif ekşi tadı olan süzme yani kese yoğurdu ile servis edin. 
  3. Mantı üzerine gezdireceğiniz süzme yoğurdu, normal suyla değil, mantı haşlama suyu ile seyreltin.
  4. Yoğurda sarımsak ilave edeceksiniz, sarımsağı tuz ile havanda dövdükten sonra yoğurda seyreltmeden önce ekleyerek harmanlayın.
  5. Pul biberi, eşit miktarda kızdırdığınız zeytinyağı ve tereyağında hafif yaktıktan sonra mantı üzerine gezdirin.
  6. Kuru naneyi tereyağı veya zeytinyağında kavurmaktan kaçının. Bu mantının tadını acılaştıracaktır.