Hazır yufkayla yapılıyor lezzetine doyum olmuyor kıymalı tepsi böreği tarifi

Tepsi böreği Türk mutfağının en sevilen börek tariflerinden biridir. Oldukça lezzetli olan kıymalı tepsi böreğinin tarifi ise çok basit. Hazır yufkayla yapılan tepsi böreği tarifi!

Hazır yufkayla yapılıyor lezzetine doyum olmuyor kıymalı tepsi böreği tarifi
Yayınlanma Tarihi : 31 Ekim 2021 02:43

İster kahvaltıya ister 5 çayına hazır yufka ile yapılan pratik bir börek tarifi vereceğiz! Üstelik deneyenler de gerçekten çokça kolay olduğunu söylüyor.. 

Kıymalı tepsi böreği günümüzde en çok tercih edilen börek çeşitlerinden biridir. Son derece lezzetli olan bu börek hamur işi severlerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Tadına doyum olmayan kıymalı tepsi böreğinin tarifi ise aslında çok kolay.

Bu konuyla ilgili Haberciniz sitesi de tarifle ilgili bilgileri derledi. Börek tarifini deneyenler ise kolay olması nedeniyle tercih ettiğini belirtiyor.

Kıymalı tepsi böreğinin ilk olarak malzemelerini sonrasında da yapılışını paylaşacağız.

KIYMALI TEPSİ BÖREĞİNİN İÇ HARCI İÇİN MALZEMELER:

- 300 gram dana kıyma
- Yarım çay bardağı sıvıyağ
- 1 adet soğan
- 1 çay kaşığı kimyon
- Yarım çay kaşığı karabiber
- 1 yemek kaşığı biber salçası
- 1 tatlı kaşığı öğütülmüş tuz


SOS İÇİN MALZEMELER:
- 1 su bardağı süt
- 1 çay bardağı su
- yarım çay bardağı sıvıyağ
- 2 adet yumurta


BÖREĞİN TABANI İÇİN:
- 4 yaprak yufka
- Çeyrek çay bardağı sıvıyağ
 
HAZIR YUFKADAN KIYMALI TEPSİ BÖREĞİ TARİFİ

Böreğimiz için önce kıymalı harcımızı yapıyoruz. Bir adet soğanımızı küçük küçük doğruyoruz. Isınan tenceremize yarım çay bardağı sıvı yağımızı ilave ediyoruz. Isınan tenceremize ilk önce soğanı ilave ediyoruz. Soğanı çok fazla öldürmede hafif pembeleştikten sonra kıymayı ilave ediyoruz. Kıymayı iyice dağıta dağıta, tane tane oluncaya kadar pişiriyoruz. İyice pişen kıymaya tuz, karabiber, kimyon ve 1 yemek kaşığı da biber salçası ilave ediyoruz. Salçayı ve baharatları harmanlayıp iyice kavurduktan sonra böreğin iç harcını kenara alıyoruz.

Kıymayı hazırladıktan ve soğumaya bıraktıktan sonra böreğin sosunu yapmaya geçiyoruz. Bir kaba 1 bardak süt, 1 adet yumurta, yarım çay bardağı Ayçiçek yağı, bir çay bardağı sudan oluşacak sosumuzu güzelce çırpıyoruz. Sosumuzu da hazırladıktan sonra kenara alıyoruz.

Artık böreğimizin sermeye başlayabiliriz. Tepsimize çeyrek çay bardağı Ayçiçek yağını döküyoruz. Bir fırça yardımıyla tepsinin her tarafını yağlıyoruz. Tepsiyi yağladıktan sonra bir adet yufkayı kırıştırmadın tabana seriyoruz. Taban yufkasını tepsiyi ortalayıp serdikten sonra diğer yufkamızı, taban yufkasının ortasına aralarında boşluk kalacak şekilde (bohça şeklinde) koyuyoruz. İlk katı hazırladıktan sonra yarım kepçe sosu böreğin ilk katına döküyoruz. Ardından kıymayı serperek dağıtıyoruz.

İlk kata sos ve kıymayı koyduktan sonra diğer yufkayı bu katın üstüne yine aralarda boşluk kalacak şekilde seriyoruz. İkinci kat yufkayı koyduktan sonra sosu bir öncekinden biraz daha fazla koyuyoruz. Ortalama 1.5 kepçeye yakın son koyuyoruz. Ardından kalan kıymamızı da ikinci kata serpiştiriyoruz. Ardından son yufkamızı da buruşuk buruşuk atıyor ve yerleştiriyoruz. En son kata da bir kepçe sos ilave ediyoruz. Üçüncü kat yufkayı da koyduktan sonra, tabana koyduğumuz yufkanın kenarlarını güzelce kapatıyoruz. En son kalan bir kepçe sosa bir adet yumurta ilave edip iyice çırpıyoruz. Sosu böreğin en üst katına döküp güzelce yufkaya yediriyoruz.

 

Fırını 180 derecede hem alt hem de üst ayarda iyice ısınacak. 180 derecede ısınan fırında böreğimizi yaklaşık 40 dakika pişireceğiz. Pişirme işlemenin ardından böreğimizi biraz dinlendirip servis edebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun…

Yararlanılan kaynak: Ustandan Al Tarifi / Derleme: Haberciniz.biz

Kıymalı Tepsi Böreğinin Tarifi İşte bu Kadar Kolay . Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz