İçiniz Isınacak. Kelle Paça Yerine Bu Çorbadan için. Tarifi de kolay

Kelle Paça çorbası yapması zor bir çorba. Ancak soğuk kış günlerde Türk mutfağının başka kolay bir çorbası daha var. Kelle paça yerine rahatlıkla içebilirsiniz.

İçiniz Isınacak. Kelle Paça Yerine Bu Çorbadan için. Tarifi de kolay
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2021 02:22

Kelle paça çorbasının soğuk kış günlerinde hastalıklara karşı koruyucu kalkan olduğu bilinir. Özellikle grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere çok sayıda hastalığa karşı koruyan kelle paça kültürümüzün bir parçasıdır.

Ancak Kelle paça çorbasını yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Kelle bulmak büyük bir meseledir. Bu yüzden de de oldukça pahalıya denk gelen kelle paça çorbasını maalesef evde değil de ancak lokantalarda içebiliyoruz.

Fakat uzmanların en az kelle paça çorbası kadar faydalı olduğunu duyurduğu başka bir çorba daha var. Tavuk suyuna şehriye çorbası. Hürriyet tarafından da paylaşılan tarif tam ölçüsüyle dikkat çekiyor.

5 Kişilik olan bu tarifimizi sizlerde evde yapabilirsiniz.

Yapımı için gerekli malzemeler
1 litre kadar tavuk suyu
Haşlamak için 1 adet tavuk budu
Haşlamak için 1 adet tavuk göğüs eti
Ve 1 çay bardağı tel şehriye
1 adet orta boy yumurta
1 tatlı kaşığı kadar tuz
1 tatlı kaşığı kadar kuru nane
Ve Yarım limonun suyu

Peki Tavuk suyuna şehriye çorbası tarifi Nasıl yapılır?


İlk olarak Tavuk etlerini tencerede 1 litre su ile haşlayın, sonrasında da suyu azaldıkça üzerine az az ilave edin. Ve Kaynadıktan sonraki kalan suyun 1 litre olması gerekmektedir. Devamında da Etleri sudan çıkarıp ufak ufak çatal yardımıyla parçalayın. Sonrasında Et suyunu kaynatmaya devam ederek içine tel şehriyeleri ve etleri ilave edin.

Şehriyeler iyice kaynadıktan sonra bir kapta yumurta sarısını ve yarım limon suyunu çırpın, çorbanın suyundan birkaç kaşık alarak buna ekleyin ve iyice ılıştırın. Daha sonrasında da çorbaya ekleyin. Ardından Naneyi ve tuzunu da katarak bir iki taşım daha kaynadıktan sonra sıcak olarak servis yapın.

Başka bir tavsiye:

Öte yandan yumurta sarısı ve limon suyunu çırparken şifa olması açısından 4 diş sarımsağı rendeleyipte ilave edebilirsiniz. Çorba çok daha lezzetli olduğu gibi dağa sağlıklı hale dönüşüyor.

Tavuk suyuna şehriye çorbamızın tarifi işte bu kadar kolaydır. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.