İçli Köfteyi Böyle Yaparsanız Kaynananız Bile Size Hayran Kalacak! Kaynana dostu İçli Köfte Tarifi

İçli köfte Türk mutfağında sevilen bir köftedir. Çeşitli bölgelerde farklı tarifleri bulunmaktadır. Ancak bu tarifle içli köfte çok daha lezzetli olmaktadır.

İçli Köfteyi Böyle Yaparsanız Kaynananız Bile Size Hayran Kalacak! Kaynana dostu İçli Köfte Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 22 Mart 2022 21:09

İçli köfte sevilen bir köftedir. Anadolunun dört bir yanında bu köfte mutfaklardan eksik olmaz. Her yörede oldukça farklı pişirilen içli köfte kimi yerlerde haşlanarak kimi yerlerde kızartılarak tüketilir.

Ancak içli köftenin en lezzetli hali kızartılarak yapılanıdır. Bugün sizlere kaynananızın bile size dost olacağı ve sizi tebrik edeceği hem lezzetli hem de pratik bir içli köfte tarifi vereceğiz.

Denediğinizde gerçekten çok şaşıracağınız bu içli köfte tarifi bundan böyle vazgeçilmeziniz olacak. İşin en güzel yanı bu tarifle yapılan içli köfte ne dağılacak ne çatlayacak ne de çiğ kalacak. Ölçüsü tam ayarında olacak. 

İşte tüm püf noktasıyla lezzetli içli köftenin tarifi

İÇ HARÇ İÇİN MALZEMELER

2563-001.jpg
Yarım kilo orta yağlı dana kıyma .. 2 kere çekilmiş
Yarım kilo soğan
1 tatlı kaşığı kadar salça
1 yemek kaşığı kadar tereyağ yada margarin
1 su bardağı kadar çekilmiş ceviz
Tuz
Karabiber ve Pulbiber

DIŞI İÇİN malzemeler

1 kilo köftelik ince bulgur
1 su bardağı kadar irmik
2 su bardağı kadar ılık su
1 yumurta
Tercihe göre 250 gr kadar yağsız dana kıyma
1 tatlı kaşığı kadar salça
Tuz , Karabiber ve Pulbiber

HARCIN HAZIRLANIŞI

Tencereye kıymalar eklenir ve suyu çekene dek kavrulur. İnce ince doğranan soğanlar ardından tencereye eklenerek kavurma işlemi devam edilir.

Soğanlar yeterince kavrulunca baharatlar, salça ve ceviz eklenir. Ardından kıymalı harç soğumaya bırakılır. 

Geniş bir kap içerisinde bulgur ve irmik ılık suyla ıslatılır ve biraz şişmesi beklenir. Baharatlar, yumurta ve tercihen kıymayı ( dış yüzeyin çatlamaması için ) salçayı ilave edip macun kıvamına gelene dek yoğurulur. 

Elimizle yoğuracağımız dış harçtan yumurta büyüklüğünde alarak elimizde yuvarlayıp içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kıyma harcından ekleyelim. Ardından güzelce şekil verelim. İsteğe bağlı olarak kızgın yağ veya kaynayan suyun içerisinde içli köfteleri atarak haşlayabilirsiniz. Ancak en lezzetli hali kızartmasıdır. 

İçli köfteyi servis ederken Ayran, Yoğurt veya Turşu ekleyebilirsiniz