İşin Ustasından hızlı aşure tarifi: 1 saatte hazırlamak mümkün! Lezzet sırrını hiç bilmiyorduk

Aşure herkesin sevdiği besinlerden! Türk mutfağında da aşure kutsal bir yiyecektir. Peki lezzetli aşure nasıl yapılır?

İşin Ustasından hızlı aşure tarifi: 1 saatte hazırlamak mümkün! Lezzet sırrını hiç bilmiyorduk
Yayınlanma Tarihi : 21 Mayıs 2022 07:38

ULUSALPOST.COM/ Aşure Türk kültüründe son derece kutsal bir yiyecektir. Özellikle muharrem aylarında yapılan aşure sofralardan eksik olmayan bir lezzettir. Son dönemde pastanelerde ve tatlıcılarda da baş köşede olan aşure zahmetli bir yemek. Çok sayıda malzemenin bir araya gelmesiyle oluşan bu bereketli yemeği hazırlamak aslında da birazda hüner istiyor.

Yapacağınız aşurenin lezzetli olmasını sağlayacak bazı püf noktalar bulunuyor. Kültürümüzün bir parçası olan aşureyi hazırlamak için uygulamanız gereken bazı tarif sırlarını sizlerle paylaşacağız.

İhlas Haber Ajansı tarafından yayınlanan bir haberde lezzetli ve ölçüsü tam tutan aşurenin tarif sırları anlatıldı. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların da lezzetli bir aşure yapmasını sağlayabilirsiniz. Aşama aşama lezzetli aşure yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşacağız! İşte bereketli aşurenin pek bilinmeyen püf noktaları

Geleneksel tatlılardan biri olan aşurenin malzemelerinin bir kısmının 2 gün önce hazırlanması gerektiğini biliyoruz.  Ancak aşure yapımını hızlandıracak, 1 saate kadar düşürecek yeni bir formül ortaya çıktı. Akademi şefi Cenk Akkaya normalde yapımı günler alan aşurenin nasıl hızlı bir şekilde hazırlanabileceğini anlattı. Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru ise, aşurenin olmazsa olmazı bakliyatların, dolayısıyla aşurenin vücuda faydalarından bahsetti.

İşin formülü hazır bakliyat kullanmak


Hızlı aşurenin formülünü veren Akademi Şefi Cenk Akkaya, "Şöyle sizin de bildiğiniz üzere normalde 1 gün önceden bakliyatları ıslatıyoruz. Ertesi günü suyunu değiştirip haşlıyoruz ve sonrasında birleştirmeye başlıyoruz ve bu bir buçuk belki de iki gün süre alıyor. Buradaki en uzun süreç bakliyatlara ait. Eğer bakliyatları önceden haşlanmış hazır olarak alırsak süreç çok hızlanıyor. İlk önce neyle başlıyoruz?

Buğdayla başlıyoruz. Buğdayı ekleyip kaynama noktasına getirdikten bir 10-15 dakika sonra sırasıyla ilk önce bakliyatlar, arkasından kuru meyveler, kuru yemişler şeklinde ilerlediğimizde, pirinci eklediğimizde, baharatları eklediğimizde ve tatlandırıcı olarak şeker ve bal eklediğimizde tahmini olarak 1 saat gibi bir süre içerisinde ürün hazırlanmış oluyor. 1 buçuk saat içerisinde çok rahat hazırlayabilirsiniz. Bunun formülü; bakliyatları önceden haşlanmış hazır bir şekilde temin etmek. Ondan sonrası çok hızlanıyor" dedi.

“Besleyici içeriği çok zengin, tok tutan, enerji veren, geleneksel, güzel bir tatlımızdır”


Aşurenin faydalarından bahseden Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru, “Aşure içerisinde bulunan buğday, bakliyat, kuruyemiş ve kuru meyveler içerdiği için tok tutan ve aynı zamanda enerji veren geleneksel bir tatlımızdır. Aşurenin içerisinde bulunan buğday ve bakliyatlar lif içeriği bakımından zengindir. Aşure sindirimi kolay bir tatlıdır. Aynı zamanda bakliyatlar bitkisel proteinlerce ve potasyum bakımından zengindir. Fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler ise B grubu vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, demir, omega 3 ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu yüzden aşure besleyici içeriği çok zengin, tok tutan, enerji veren, geleneksel, güzel bir tatlımızdır” diye konuştu.

Kaynak: İha.com.tr