Ispanak Pişirirken Dikkat Edin Tüm Besin Değerini Yok Ediyormuş!

Ispanak Türk mutfağının en sevilen sebzelerinden biri. Oldukça faydalı olan Ispanak pişirirken besin değerini yok eden bir hata var..

Ispanak Pişirirken Dikkat Edin Tüm Besin Değerini Yok Ediyormuş!
Yayınlanma Tarihi : 26 Ağustos 2021 20:43

Ispanakla yapılan yemekler ve börekler en  çok sevilen yiyeceklerdendir. Türk mutfağında büyükçe yer tutan Ispanak tamamen şifalı sebzeler arasında yer almaktadır.

Sindirim sisteminden tutun da demir eksikliğine kadar ıspanağın sayısız faydası bulunur. Hafıza üzerindeki etkisinden bahsetmiyoruz bile..

Mide dostu olan Ispanak iyi bir bağışıklık güçlendiricidir. Temel reis çizgi filmlerinden hafızalarımıza kazınan Ispanak Türk mutfağında da yüz yıllardır önemli bir yer tutar. Onunla kimi zaman çorba yaparız kimi zaman kahvaltılık. Ispanakla kek bile yapılabilir. Ancak konumuz bu değil.

Oldukça faydalı olan Ispanağı pişirirken yapmış olduğumuz bazı hatalar onun tüm besin değerini yok ediyor.

Bu konuda Akşam gazetesi herkesi ilgilendiren önemli bir haber yayımladı. Sizlerde bu haber doğrultusunda mutlaka ıspanak pişirmeye dikkat edin.

İşte Ispanağın faydasını yok etmeden pişirmek için bilmeniz gerekenler..

Ispanağın pişirilmesi için iyi yıkanmalıdır. Yerde yetişen bir bitki olduğundan kökünde ve yapraklarında toprak kalıntısı olur.

Ispanaklarınızı yıkadıktan sonra bir süre sirkeli suda bekletebilirsiniz.

Uzmanlar, ıspanağı keserken metal bıçak kullanmayı önermiyor. Elinizde parçalayarak ya da kesici tahta bıçak kullanabilirsiniz. Metal bıçak ıspanağın vitaminini azaltıyor.

Ispanağın faydasını görmek için pişirme süresi uzun olmamalıdır. Ispanağın uzun süre pişirilmesi içerisindeki vitamin ve mineral kaybını artırıyor.

Ispanak pişirildiğinde tüketmek gerekiyor. Birkaç kere kesinlikle ısıtılmamalı.