Kahvaltı için mutlaka deneyeceğiniz bir lezzet! PANKEK TARİFİ (Tatlı Kaşık Dökmesi)

Türk mutfağında olduğu gibi Modern Dünyada Pankek çok tercih edilmekte, dünya mutfağında özellikle kahvaltılarda çokça tüketilmektedir.

Kahvaltı için mutlaka deneyeceğiniz bir lezzet! PANKEK TARİFİ (Tatlı Kaşık Dökmesi)
Yayınlanma Tarihi : 22 Mayıs 2022 02:20

ULUSALPOST.COM / Tatlı Kaşık Dökmesi olarakta bilinmektedir. Kahvaltıda çoçuklarınızla birlikte keyifle yemek isteyeceğiniz , misafirlerinizi ağırlarken çay ve kahve yanında özenle sunabileceğiniz, doyurucu  ve lezzetli bir atıştırmalıktır Pankek. Kahvaltıda marmelat, reçel yanında; dilerseniz krema ve çikolata sosu ile tüketebilirisiniz. Kolay yapımı ve basit tarifi hazırlarken mutfağınızda keyifle vakit geçireceksiniz. Hem yapımı pratik hem de sonrasında mutfağınızı kolayca toparlayacağınız şekilde az malzeme ve aletle yapım işlemini gerçekleştirebileceksiniz. İştahınızı kabartacak bu tatlı Pankeki denemenizi tavsiye ederiz.

 

Pankek İçin Gerekli Olan Malzemeler:

10 Yemek Kaşığı UN 

2 Su Bardağı Süt

2 tane Yumurta (Tamamen Kırılacak)

1 Tutam(Çimdik) Tuz

Sıvı Yağ (Tercihen 3 Yemek Kaşığı yada Yarım Çay bardağı)

Toz Şeker (1 Yemek Kaşığı)

10 gr Kabartma Tozu (1 Paket)

 

Sunum tabağı için (Tercihen):

 

Kahvaltı için; Marmelat, reçel, (özellikle ahududu, böğürtlen ve çilek reçeli tadını lezzetlendirir). Dünya mutfağında Pankek’i lezzetlendiren tat olarakta bal çeşitleri tercih edilmektedir.

 

Gün içersinde; Mevsimsel Meyveler ( çilek, muz, kivi daha çok tercih edilmekte) ve üzerine dilerseniz çikolata sosu ve krema ekleyebilirsiniz. 

 

Hazırlanış Şekli:

Geniş bir kabın içerisine 10 yemek kaşığı Un’u koyunuz. Üzerine 2 Su bardağı Süt’ü yavaş yavaş ilave ediniz. Süt’ü Un üzerine ilave ederken topaklanmaması için ister bir çatal ister bir kaşık yardımıyla yavaş yavaş çırpınız. Süt’ü ilave ettikten sonra 2 adet Yumurtayı (Sarısını ve Beyazını ayırmadan) kabın içine kırınız. Yumurtaları kırdıktan sonra aynı şekilde bir kaşık veya çatal yardımıyla yavaşça kabın içinde çırpınız. Bu işlem Yumurtanızın tamamen Süt ve Un ile karışmasını, iç içe geçmesini sağlayacak. Ve Un’un topaklanmasını önleyecektir.

 

Sonrasında Aynı kabın içerisine 1 tutam Tuz, 1 yemek kaşığı Şeker ve 10 gr Kabartma Tozunu ilave ediniz. Aynı şekilde yavaşça çırpınız, karışıma tamamen yediriniz. Son olarak 3 yemek kaşığı Sıvı Yağ’ı kaba ilave ediniz. Ve tüm karışımı bir çırpıcı yardımıyla yada bir çatal yardımıyla, birbirlerinin içine geçecek şekilde tamamen çırpınız. Çırpılan karışımı bir kenara alınız.

 

Pankek’in pişiminde Pankek tavası yada Krep tavası kullanabilirsiniz. Fakat Pankek yada Krep tavanız yoksa, düz tabanlı bir tavayıda Pankek pişirmek için kullanabilirsiniz. Çocuklarınız için; Tavanızın içerisine istediğiniz şekilde kalıplar yerleştirip Pankekinizi o kalıplar şeklinde de pişirebilirsiniz.

 

Pişirmek için kullanacağınız tavanızı, orta seviyede ocağınızın altını açınız. Tavanızın tabanının biraz ısınmasını bekleyiniz. Tavanızın tabanı ısındıktan sonra tabanını biraz sıvı yağ ile(tercih ederseniz margarin ile) yağlayınız. Sonra bir kepçe yardımıyla tavanızın dibine 1 Kepçe Pankek hamuru dökünüz.  Pankek Hamur’u tavanıza eğer düzgün bir şekilde dökülmediyse, tavanızı el yardımıyla hareket ettirerek tabanı pişmeden akışkan hamuru şekillendirebilirsiniz. 

 

Döktüğünüz hamurun tabanı piştiği(kızardığı) zaman, bir spatula yardımıyla Pankek hamurunun diğer tarafını çeviriniz. Ve aynı şekilde pişmesini sağlayınız. Pişen pankekleri bir tabağa koyup, aynı işlemi diğer Pankek Hamurları içinde gerçekleştirin. 

 

Pankek’inizi kahvaltıda tüketecekseniz, bir tabağın içerisine pankeklerinizi yerleştiriniz ve yanında marmelat ve reçel ile sunum yapabilirsiniz. Eğer gün içerisinde misafirlerinizi ağırlayacaksanız, Pankek’inizi bir tabağın içerisine yerleştirip yanına mevsim meyveleri ekleyebilirsiniz. Hatta tercihen çikolata sosu ve kremada kullanırsanız, etkileyizi ve leziz bir tabak sunumu ortaya çıkacaktır. Dünya mutfağında genelde farklı çeşitlerde Ballar ile tüketilmektedir. Ama petek Bal ilede tüketildiğinde güzel bir lezzet elde edebileceksiniz.