Kahvaltı İçin Pişi yaparken yağ çekmemesi için bilmeniz gereken pişirme tekniği!

Pişi, Türk mutfağında sevilen bir kahvaltılıktır. Eğer kahvaltıda yağ çekmeyen pişi yapmak istiyorsanız bu sırlara kulak verin

Kahvaltı İçin Pişi yaparken yağ çekmemesi için bilmeniz gereken pişirme tekniği!
Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2022 01:40

Hamur işi severlerin en çok sevdiklerinden biri de pişilerdir. Pişi yaparken nasıl yapılmalı ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaştık.

Türk mutfağında en sevilen lezzetlerden biri de pişidir. Özellikle kahvaltılarda çokça tercih edilen pişi pratik olması nedeniyle çok tercih edilir. Evde pişi yaparken bazı sırları bilmeniz gerekiyor.

YAĞI FAZLA DOLDURMAYIN

Pişirme tencerenize fazla yağ koymayın. Yağ iyice kızmadan da pişilerinizi tencereye eklemeyin. Pişilerinizin yağ çekmemesi için ayrıca kızartma tenceresinde pişinizi fazla bekletmeyin.

PORSELEN TABAKTA VEYA TEPSİDE BİRİKTİRİN

Kızarttığınız her pişiyi ya porselen tabakta yada tepside biriktirin. Üzerini ise bir gazete ile örtün. Böylelikle pişiniz kurumamış ve soğumamış olur.

Şimdi gelelim kusursuz pişi tarifinin yapılışına.. Milliyet tarafından paylaşılan özel bir içerikte kusursuz pişi yapmanın sırları anlatıldı.

PİŞİ TARİFİ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Pişi yapmak için malzemeler

· Bir kilo un (dilediğiniz her unu tercih edebilirsiniz.)

· İki adet yumurta

· İki yemek kaşığı tuz

· Bir paket yaş maya

· Aldığı kadar ılık su

Pişinin yapılışı

İlk önce büyük bir yoğurma kabına un alınır. Unun üzerine iki yemek kaşığı kadar tuz atılır. Tuz oranını isteğe bağlı olarak arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Un ile tuzun her tarafa eşit yayılacak şeklide birbiriyle karışması sağlanır. Sonra el ile unun ortasına bir çukur oluşturularak havuz elde edilir.

Elde edilen havuzun içine bir paket yaş maya alınır ve el ile ufak parçalar haline getirilir. Üzerine ılık su ilave edilerek ilk önce havuzun içinde mayanın erimesini sağlanır.

Havuzun içe doğru un alarak yavaş yavaş hamur haline gelmesi sağlanır. Kulak memesinden biraz katı halde yoğurulan hamur, yaklaşık bir saat mayalanması için sıcak bir ortamda bekletilir. Bekletilen hamur ufak bezeler halinde eşit parçalara bölünür.

Yağ, kızması için ocağa konulur. Bezeler haline gelen pişi tabak büyüklüğünde açılır ve ortasına oklava yardımı ile delik açılır ve kızgın yağa atılır. Her tarafı eşit pişecek şekilde kızartılır. Kızaran pişi, fazla yağını çekmesi için havlu kâğıt serilmiş tepsinin üzerine konulur. Ve sıcak olarak tüketilir.

Not

Pişi hamurunun içine isteğe bağlı olarak haşlanmış patates koyabilirsiniz. Hamuru açarken de un ile birlikte çörek otunu karıştırırsanız farklı bir tat elde etmiş olacaksınız.

PİŞİ NE İLE SERVİS EDİLİR?

Pişinizi yaptıktan sonra biraz peynir biraz domates ve salatalık birazda zeytinle kahvaltı sofrasında servis edebilirsiniz. Pişi en iyi çayla gitse de özellikle Balkan ülkelerinde pişi ayranla yenilmektedir. Pişi hem ucuz hem pratik hem de çokça bereketli olan kahvaltılıklardan biridir.

Pişi tarifiyle ilgili öğrenmiş olduğunuz bu bilgileri kendinize saklamayın arkadaşlarınızın da bu kusursuz pişi tarifinden yararlanmalarını sağlayın.