Karpuz Kabuğunu Çöpe Atmayın Onunla Bakın Nasıl Turşu Yapılıyor

Yaz meyvelerinin en sevileni karpuz kadar kabukları da değerli. Karpuz kabuklarından işte sizlere turşu tarifi

Karpuz Kabuğunu Çöpe Atmayın Onunla Bakın Nasıl Turşu Yapılıyor
Yayınlanma Tarihi : 12 Ağustos 2021 16:03

Sadık Şimşek yazdı: Eskiler bazı meyvelerin kabuklarını bile değerlendirirdi. Onlardan biri de karpuz kabukları. Genelde yediğimiz karpuzun kabuklarını çöpe atarız. Aslında büyük bir hata yapıyoruz. Uzun bir süredir aklımdaydı büyük annemin yapmış olduğu karpuz kabuğundan turşu yapmak.

********

Ancak tarifi bulamıyordum. Neyse ki milliyet gazetesi karpuz kabuğundan nasıl turşu yapılacağını açıklayan ayrıntılı bir tarif yayınlamış. Bende sizlerle Milliyet gazetesinden öğrenmiş olduğum şekliyle karpuz kabuğundan turşu tarifini paylaşmak istiyorum

Malzemeler:

1 Dilim Kadar Karpuz Kabuğu

2 Yemek Kaşığı kadar tuz

1 Su bardağı kadar sirke 

1 Su bardağı kadar şeker

1 Su bardağı kadar su - Lütfen çeşme suyu olmasın - 

1 / 2 yemek kaşığı kadar salamura için baharat

KARPUZ KABUĞUNDAN TURŞU TARİFİ

İlk olarak karpuzun etli bölümü keselim ve yemek için ayıralım bu kısım ziyan olmasın çöpe gitmesin. Ardından kabukta bulunan yeşil bölümü sebze soyacağından yardım alarak kesin. Etli olan beyaz bölümün ayırma işlemini gerçekleştirin. Sonrasında da beyaz kabukları yaklaşık 1 buçuk santim eninde ve 2 santim boyunda parçacıklar halinde kesin.. 

********

Bu işlemin ardından kesmiş olduğunuz kabukları bir tencere içerisine koyun ve üzerine bir çorba kaşığı kadar tuz ekleyerek kaynatın. Karpuz kabukları bu işlemle birlikte yarı şeftali hale gelene ve çatal soktuğunuzda da yumuşacık olana dek kaynatma işlemini sürdürün.. 

Kabuklar yeterince yumuşayınca ocağın altını söndürün. Ardından orta boy bir tencerede sirke, şeker, su ve turşu baharatlarını birleştirin. Bu işlemin devamında Şeker eriyinceye kadar kaynatın.

***************

Ardında  Soğutulan kabukları, sıkıca cam kavanozların içine doldurun. Sonrasında da üzerine tepesini geçecek şekilde salamura suyunu boşaltıp Kavanozları kapatın ve 2 hafta boyunca serin  bir yerde bekletin. Yaklaşık 2 hafta sonra turşunuzu afiyetle yiyebilirsiniz.
 

Evet görüldüğü gibi çöp diye atmış olduğumuz karpuz kabukları aslında ne kadar değerliymiş :) Karpuz kabuğundan turşu tarifimizi arkadaşlarınızla da paylaşmayı ihmal etmeyin

Kaynak: Milliyet - Ulusal Post

İlgili Haberler