Kelle paça yerine içilebilecek çorba. Uzmanlarda öneriyor - İçen şifa buluyor

Kelle paça çorbası yerine içilebilecek harika bir çorba. Üstelik uzmanlarda çok faydalı olduğunu söylüyor.. Tarifi bakın nasılda kolay

Kelle paça yerine içilebilecek çorba. Uzmanlarda öneriyor - İçen şifa buluyor
Yayınlanma Tarihi : 28 Aralık 2022 21:12

Kelle paça çorbasının fiyatı tırmanışa geçmiş durumda. Kuzu kelle fiyatları çok yüksek. Bu yüzden uzmanlar tavuk suyu çorbasını öneriyorlar. En az kelle paça çorbası kadar şifalı olan bu çorbayı kış aylarında yapabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz güçlenir. Hem de hastalıklara karşı kendinizi korumuş olursunuz. İşte tavuk suyu çorbasının tarifi..

TAVUK SUYU ÇORBA MALZEMELER

2 adet köy tavuğu budu
2 litre su
2 adet kuru soğan
Birkaç adet tane karabiber ve yenibahar
Bir yumurtanın sarısı
1/2 adet limonun suyu
Tuz
Maydanoz

TAVUK SUYU ÇORBASININ YAPILIŞI

Butların temiz olduğuna emin olun. Bol suda yıkadığınız tavuğu tencereye koyun. Üzerine suyu ilave edip orta ateşte kaynamaya bırakın. Tavuk suyu kaynamaya başladığında üzerinde köpükler oluşacaktır. Köpükleri temizlemeye özen gösterin.

Soğanları küp küp doğrayın. Kaynaya suya doğradığınız soğanları, tane karabiberleri, yenibaharı ilave edin. Karışımı yaklaşık bir saat kaynatın. Ardından ocaktan alın.

Tavuk suyunu süzgeçten geçirin. 4 su bardağı tavuk suyunu kullanmak için ayırın. Ilımış tavuğu tiftikleyin.

Tavuk suyuna 2 bardak su ilave edin. Parçaladığınız tavuk etlerini tavuk suyuyla tencereye alın ve kısık ateşte kaynamaya bırakın.

Bir kase içinde limon suyunu ve yumurta sarısını iyice çırpın. Çorba suyundan bir kaşık alın ve terbiyenin içine ilave edip hızlıca karıştırın. Terbiyeyi yavaş yavaş bir yandan da karıştırarak tencerenin içine ilave edin.

Çorbayı bu şekilde tuzunu ilave ederek 5, 10 dakika kaynatın.
Tavuk çorbası piştikten sonra kıyılmış maydanozu ekleyin. Afiyet olsun.

TAVUK SUYU ÇORBASI FAYDALARI

Uzmanlar havaların soğumaya başladığı bu günlerde sağlık artırıcı beslenmenin kahramanı tavuk suyu çorbayı düzenli tüketmeyi önermektedir. Bağırsakları iyileştirmek ve korumak, bağışıklığı arttırmak, sindirime yardımcı olmak, vücuttaki inflamasyona karşı savaşmak için güçlü bir besin değerine sahip tavuk suyu çorbayı sofralarınızdan eksik etmemelisiniz. Kış boyunca bu pratik ve bu lezzetli tarifi mutlaka yapmalısınız

Kaynak: Mynet.com