Köftem güzel olmuyor diyenlere adım adım lezzetli köfte yapmanın sırları

Köfte Türk mutfağında sevilen bir yiyecektir. Eğer köfte yaparken lezzetli olmuyor diyorsanız bu mutfak sırları size göre.

Köftem güzel olmuyor diyenlere adım adım lezzetli köfte yapmanın sırları
Yayınlanma Tarihi : 26 Mart 2022 21:22

Köfte herkesin çok sevdiği bir yemektir. Genellikle kırmızı etle yapılan köfteler Türk mutfağından hiç eksik olmaz. Her bölgenin kendine has köftesi vardır. Kimi Sivas köftesi sever kimi İnegöl köftesi kimi de Tekirdağ köftesi.

Ancak en sevilen köfte ev köfteleridir.

KÖFTE YAPARKEN DİKKATLİ OLUN

Köfte yaparken köftenin çok lezzetli olması için bilmeniz gerekenler var. İlk olarak kıymanın mutlaka hazır olmamasına dikkat edin. Kıymanız az yağlı olursa iyi olur. İster kuzu ister dana etinden yapılsın kıymanız 2 kez çekilmesine dikkat edin. Kasapta rica edin mutlaka 2 kez çekilsin.

Köftenizde kullanacağınız kıymanın buzdolabından çıktıktan sonra oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Bu yüzden 10 dakika civarı dışarıda bekletmenizde fayda var.

YOĞURMA AŞAMASI ÖNEMLİ

Ayrıca köftenizi pişirirken yoğurma aşamasına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çamur kıvamına gelene dek sakın yoğurmayın. Harç malzemeleri birbirine karışana dek yoğursanız yeterlidir. Şekil verirken düzgün şekil vermeye dikkat edin. Ortası kalın kenarları ince olmasın. Ölçüler birbirine yakın olursa daha iyi olur.

Tavada pişirirken mutlaka tavanızı beş dakika kadar ısıtın. Ardından yağı ekleyin. Yağ yanmadan köftelerinizi pişirmeye dikkat edin. 

Köfteleri ne kısık ateşte ne de yüksek ateşte pişirmeyin. Orta ateşte olmasına dikkat edin.

Ayrıca köfteniz piştikten sonra bekletmeden sıcak olarak servis edin.

PÜF NOKTA: Köftenizin çok daha lezzetli olması için tavada pişirirken üzerinde 1 adet buzu gezdirin. Bu yöntemle köfteniz çok daha iyi pişecek ve lokum gibi olacaktır. Aynı yöntemi ister tavada isterseniz mangalda da deneyebilirsiniz. 

İlgili Haberler