Kolay Tatlı Tarifleri Arayanlara Misafir Sofralarına Çok Yakışacak 15 Tatlı Önerisi

Bayram sofralarında olmazsa olmaz niteliğindeki tabakların başında tatlılar gelmektedir. Tatlı Türk mutfağının her daim vazgeçilmezidir. Sizlere en kolayından 15 tatlı önerimiz var

Kolay Tatlı Tarifleri Arayanlara Misafir Sofralarına Çok Yakışacak 15 Tatlı Önerisi
Yayınlanma Tarihi : 18 Ağustos 2021 07:11

Canınız eğer tatlı çektiyse klasik tatlı tariflerinden sıkıldıysanız işinize yarayacak 15 farklı tatlı önerimiz var: Bu tatlıları araştırabilir isterseniz evde kolaylıkla da yapabilirsiniz:

İşte mutfağınıza lezzet katacak tatlı önerilerimiz:

1. Balkabaklı Tart

Lezzeti ile herkesin çok beğendiği bal kabaklı turta tarifleri çok sevilmektedir. Bu turta büyük oranda bilinmesine rağmen sıkça akla gelmemektedir.

Her dönemde yapılması uygun olan bu tatlının bayram sofralarına da yakışması şüphesiz.

2. Laz Böreği

Alternatiflere yönelerek farklılık yapmak isteyenler için güzel seçeneklerden biri de laz böreği. Çıtır ve lezzetli olan bu tatlı aynı zamanda hazırlaması en pratik olan tatlılardan biri.

Bayram sofralarına da çok yakışacak bu tatlı hem görünümü hem de lezzeti ile misafirlerinizi şaşırtacak.

3. Ayva Tatlısı

Osmanlı mutfağından bu yana bilinen ve afiyetle tüketilen bu tatlı bayramlar için de çok iyi bir alternatif. Genellikle akşam yemeklerinden sonra tüketilse de bayram sofralarında alışık olmadığımız bu tatlı son derece pratik olmasıyla bayram sofralarına girmeyi de hak ediyor.

4. Sütlü İrmik

Sütlü irmik tatlısı da Türk mutfağında önemli olan ve sıkça tüketilen bir tatlıdır. Öyle ki bu tatlı genelde sofraları süslemektedir. Bayram sofralarında da özellikle ağır yemeklerin üzerine tüketilmesi son derece ferahlatıcı bir seçenektir.

5. Tarçınlı Rulo Tatlısı

Tarçın pek çok tatlıya yakışsa da son derece karakteristik bir tadı vardır. Bu nedenle tarçını baskın olacağı şekilde çok miktarda kullanmak her zaman mantıklı değildir. Tarçınlı rulo tatlısı da bu dengeyi harika bir şekilde kuracağınız son derece lezzetli bir tatlı olarak bayram sofralarında ağzınızın tadı haline gelebilecek nitelikte.

6. Kıbrıs Tatlısı

Hamurunda bulunan Hindistan cevizi aromasıyla son derece leziz bir kek üzerine harika kremasıyla son derece lezzetli olan bu tatlı aynı zamanda da son derece şık görünmektedir.

Bu şekilde bayram sofralarında da bulunabilecek alternatiflerden biri arasına girmektedir.

7. Çilekli Güllaç

Güllaç Saray mutfağının vazgeçilmez tatlılarındandır. Ramazan aylarında yemeye alışık olduğumuz bu tatlı son derece leziz ve ferah. Ferahlığını sütten alan bu tatlıyı çilek ile süslemek de mümkün.

Bu şekilde ramazan sofralarında olduğu gibi bayram sofralarında da son derece lezzetli alternatiflerden biri haline gelmektedir.

8. Şekerpare

Şekerpare şerbetli olmasına rağmen diğer şerbetli tatlılar gibi insanın içini baymayan son derece leziz bir tatlıdır. Bayramlarda pek çok evde tercih edilen ve afiyetle yenen bu tatlı yıllardır önemini kaybetmemiştir.

9. Islak Kek

Bayramlarda daha şık görünen ve daha zahmetli tatlılar tercih edilse de genellikle tek tatlı ile yetinilmemektedir. Bu durumlar için ıslak kek harika bir tatlı alternatifi olarak ortaya çıkmaktadır.

Dondurma ile de servis edildiği için bayram sofralarında ağır yemeklerin üzerine son derece ferah bir tatlı olmaktadır.

10. Yalancı Tavuk Göğsü

Gerçek tavuk göğsünde olduğu gibi tatlının içinde tavuk görmek istemeyen ya da kokusundan hoşlanmayan kişiler için tadı aynı olan yalancı tavuk göğsü şiddetle önerilmektedir.

Tavuk göğsü tadı alarak içinde tavuk eti kokusunu almadan harika bir tatlı alternatifi arayanlar yalanca tavuk göğsü tarifini deneyebilirler.

11. Sütlaç

Sütlaç Türk mutfağında sıklıkla tüketilmektedir. Öyle ki fırın sütlaç gibi farklı seçenekleri ile mutfakta yerini son derece sağlam bir hale getirmiştir. Bayram sofralarında da şerbetli tatlıların yanında harika bir alternatif olarak dikkat çekmektedir.

12. İrmik Helvası

İrmik helvası her mevsimde tüketilen son derece lezzetli ve ferah bir tatlıdır. İçindeki dondurması ile daha da lezzetli hale gelen tatlı bayramlarda da denenmesi önerilen son derece pratik tatlılardan biri.

13. Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı son derece sevilen tatlılardan biridir. Aynı zamanda tatlının yanına kaymak da eklendiğinde lezzeti son derece harika olmaktadır.

Kabak tatlısının sevilmesinin en önemli sebeplerinden biri de son derece pratik olmasıdır. Kolayca hazırlanan bu tatlı harika bir alternatif olarak değerlendirilebilir.

14. Kadayıflı Muhallebi

Muhallebi tek başına bile son derece leziz ve ferah bir tatlıdır. Bir de kadayıf ile olan uyumu eklendiğinde herkesin beğendiği bir tatlı haline gelmektedir.

Tatlı sadece kadayıflı muhallebi olarak tüketilebileceği gibi aynı zamanda farklı kombinasyonlarla da birleştirilebilir.

15. İmam Sarığı

Büyük ve tam bir pasta hazırlamak yerine kişi başı mini pastalar hazırlamak çok pratik olmaktadır. Bu şekilde harika pastalar yapmak isteyenler imam sarığı tarifini değerlendirebilirler.

İlgili Haberler