Kuru Fasulyenin dağılmaması için atlamamanız gereken pişirme sırrı

Kuru fasulye pişirirken asla atlamamanız gereken bir mutfak sırrı. Usta aşçılar kuru fasulye pişirirken genelde bu tarifi uyguluyorlar. Kuru fasulye ayrıca bu şekilde pişirilirse gaz da yapmıyor

Kuru Fasulyenin dağılmaması için atlamamanız gereken pişirme sırrı
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2022 21:45

Lezzetli bir kuru fasulye pişirmeniz için bilmeniz gereken bazı pratik mutfak sırları. 

Kuru fasulye pişirirken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Lokantalardaki usta aşçıların yapmış olduğu kuru fasulyeler genelde çok daha lezzetli oluyor. İşin püf noktasını bildikleri için yaptıkları kuru fasulyeler daha lezzetli oluyor ve pişirme aşamasında da asla dağılmıyor.

Bu bir kaç püf noktasını uygularsanız pişireceğiniz kuru fasulye çok daha lezzetli olacaktır.

Boldhaber.com'da yayınlanan bir haberde tüm püf noktalarıyla kuru fasulye pişirmenin ayrıntılarına yer verildi. İşte kuru fasulye pişirirken asla dağılmamasını sağlayan o püf noktalar

FASULYENİN DAĞILMAMASI İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Bazı durumlarda fasulyeler dağılabilir. Çok pişirilmesi nedeniyle ya da fasulyenin kalitesinden dolayı fasulyelerin dağılma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumun önüne geçmek isteyen bir çok usta şef yemeği hazırlarken bir kaç damla limon kullanmaktadırlar.

Kuru fasulyeye sıkacağınız limon, fasulyenin pişme aşamasında dağılmasını önleyecek bir püf noktadır. Bu yüzden limon sıkmayı ihmal etmemelisiniz.

KURU FASULYENİN GAZ YAPMAMASI İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Bir başka problemde fasulye nedeniyle midemiz ve bağırsaklarımızda bazen sorun oluşabilir. Eğer kuru fasulye seven biriyseniz gaz yapmaması için bu püf noktasını sakın atlamayın.

Karbonat mucizesinden yararlanın..

Gaz Yapmayan Kuru Fasulye Nasıl Yapılacak?

Kuru fasulye pişirme aşamasında tuz eklenirken 1 tatlı kaşığı karbonat eklenmesi öneriliyor. 1 tatlı kaşığı eklenen karbonat sayesinde pişireceğiniz kuru fasulyenin gaz yapmasını önlemiş olacaksınız. Böylelikle fasulyeniz çok ama çok daha lezzetli olacaktır.

TENCERENİZİ BUZDOLABINA KALDIRMAYI UNUTMAYIN

Öte yandan çok sayıda beslenme uzmanı kuru fasulye konusunda uyarılarda bulunuyor. Fasulye pişirdikten sonra mutlaka fasulyeniz oda sıcaklığına gelince buzdolabına kaldırın. Yaz günlerinde dışarıda bekletilen fasulye bozulabilir ve tüketmeniz durumunda sizi zehirleyebilir.

FASULYENİN YANINA NE İYİ GİDER?

Kuru fasulye pişirdiğiniz zamanlarda pirinç pilavı ya da bulgur pilavı yapabilirsiniz. Yanına cacık veya çoban salatada servis sırasında çok yakışmaktadır. Fasulye pişirirken mutlaka fasulyenizi iyi ayıklama ya da dikkat edin. İçine karışacak herhangi bir cisim ya da taş dişinizin kırılmasına neden olabilir. Bu yüzden tıpkı pirinç ayıklar gibi fasulyelerinizi de pişirirken ayıklamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. 

İlgili Haberler