Lahana turşusunun bozulmaması için tarif! Turşucuların lezzet tüyolarıyla

Lahana turşusu yapmak oldukça kolaydır ve evde hazırlayabileceğiniz sağlıklı bir atıştırmalık seçeneğidir. Bu tarifi deneyerek, lezzetli bir turşu yapabilirsiniz. Afiyet olsun!

Lahana turşusunun bozulmaması için tarif! Turşucuların lezzet tüyolarıyla
Yayınlanma Tarihi : 20 Eylül 2023 10:17

Turşu yapmak, geleneksel bir yöntem olmasına rağmen günümüzde hala popülerliğini koruyan bir gıda işlemidir. Lahana turşusu da bu yöntemle hazırlanan lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bu yazımızda, evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir lahana turşusu tarifini paylaşacağız.

Malzemeler:

- 1 büyük lahana
- 1 litre üzüm sirkesi
- Bir baş sarımsak
- Su ve tuz

Hazırlanışı:

1. Lahanalar bir gece önceden dış yaprakları soyulur ve göbeği çıkarılarak parçalara bölünür. Çok küçültülmemelidir.
2. Büyük bir tepsi içerisinde lahanalar tuz ile ovulur. Üzerine küçük bir tepsi kapatılarak ağırlık konur ve bekletilir.
3. Sabahında sarımsaklar soyulup hazırlanacak kavanoza konur. İçerisine sirke dökülür ve sarımsaklar eklenir. Üzerine lahanalar yerleştirilir.
4. Lahanaların yukarı çıkmasını önlemek için ağırlık konur. Üzerini bastıracak kadar su ilave edilir.
5. Kapağı kapatılır ve 10 gün boyunca bekletilir. Daha hızlı bir sonuç almak isterseniz, önceden lahanaları haşlayabilirsiniz.
6. 10 gün sonra turşu hazır olur ve afiyetle tüketebilirsiniz.

Lahana turşusu, probiyotik özellikleri sayesinde sindirim sistemine faydalıdır. Ayrıca C vitamini ve antioksidanlar açısından da zengindir. Evde hazırlayacağınız doğal lahana turşusu, marketlerde satılan hazır turşulara göre daha sağlıklıdır.

Etiketler :