Lezzetli Güveç Nasıl Yapılır? 20 Yıllık Ustadan Lokum Gibi Güveç Yapmanın Püf Noktaları

Güveç yemekleri Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. 20 yıllık aşçı Adem Yılmaz özellikle Trabzon'da yapılan lokum gibi lezzetli güveçlerin sırrını anlattı.

Lezzetli Güveç Nasıl Yapılır? 20 Yıllık Ustadan Lokum Gibi Güveç Yapmanın Püf Noktaları
Yayınlanma Tarihi : 04 Şubat 2022 21:06

Genellikle etle yapılan güveçler Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Ramazan aylarında da sofraları süsleyen Güveç genellikle kış aylarında çokça tüketiliyor. Güveç gerek iç malzemeleriyle gerekse lezzetiyle tadı damaklarda kalan bir yemek. Ancak Trabzon'da yapılan Güveçler nedendir bilinmez çok daha lezzetli oluyor.

Güveç Türkiye'nin dört bir yanında sevilerek tüketilen yemek tariflerindendir. Özellikle akşam yemeklerinde tercih edilen güveç çok sayıda lokantanın da demirbaş yiyeceklerinden.

Evde yapılan güveçler ne yazık ki restoranlar da yapılanlar kadar lezzetli olamıyor. İşin ustaları da lezzet sırlarını pek paylaşmak istemiyor.

Fakat Trabzon'da 20 yıldan fazladır aşçılık yapan Adem Yılmaz lezzetli güveç pişirmenin sırlarını paylaştı. 

İhlas Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan  Adem Yılmaz lezzetli güveç pişirmenin sırlarını tek tek anlatarak lezzet sırlarını paylaştı. 

İŞİN SIRRI İÇ MALZEMESİNDE GİZLİ 

güvecin lezzeti; toprak kap, Trabzon tereyağı ve sarımsağında gizli. Yaklaşık 20 yıldır aşçılık yapan Adem Yılmaz, toprak kaptaki iyi bir güvecin lezzetinin sarımsak ve Trabzon tereyağında gizli olduğunu belirterek iyi bir güvecin nasıl hazırlanacağı anlattı.
Güvecin hazırlanmasında malzemelerin organik olmasının önemli kadar pişme süresinin de önemli olduğunu belirten Yılmaz, genelde Trabzon yöresinde yetişen malzemeleri kullandığını söyledi.

TRABZON TEREYAĞINI KULLANMAK GEREKİYOR


Hazırladıkları güvecin yerli olduğunu kaydeden Yılmaz, “iyi bir güvecin sırrı sarımsak ve Trabzon tereyağında saklı.

İÇ MALZEME NASIL DİZİLMELİ? 

Güveci hazırlarken ilk olarak soğanı, patatesi, yeşilbiberi ardından da etini yerleştiriyoruz. Diğer aşamalarında da aynısını tekrarlayarak sarımsağı ve Trabzon tereyağını koyduktan sonra en üste de domatesleri diziyoruz.

FIRINLAMA VE PİŞİRME AŞAMASI

Suyunu verdikten sonra da fırına veriyoruz. Yaklaşık 4 saat fırında kalacak. Etimizde yerli olduğundan lezzeti de daha farklı oluyor. Dolayısıyla yerli bir güveç olmuş oluyor.

KULLANILACAK SEBZELER ORGANİK OLMALI

Güveç hazırlanmasında malzemeler çok önemli. Özellikle organik olması gerekir. Yaklaşık 20 yıldır güveç hazırlıyorum. Müşterilerimizden şu ana kadar hep olumlu, güzel tepkiler geldi. Şu ana kadar hiç olumsuz tepki almadık” dedi.