Lezzetli yaprak sarma yapanların en büyük mutfak sırrıymış hiç kimse söylememişti

Yaprak sarma yaparken daha lezzetli olmasını sağlamak için bilmeniz gereken çok etkili aşçılık sırları. Türk mutfağında vazgeçilmez lezzetlerden biri olan yaprak sarma yaparken bakın nelere dikkat edilmelidir.

Lezzetli yaprak sarma yapanların en büyük mutfak sırrıymış hiç kimse söylememişti
Yayınlanma Tarihi : 27 Nisan 2022 04:22

Yaprak sarma Türk mutfağında çok sevilen lezzetlerin başında gelmektedir. Düğün, Mevlit, Kına aynı zamanda bayram gibi özel günlerde mutlaka sarma yapılır ve gelen misafirlere ikram edilir.

Genelde toplulukla yenilen ve toplulukla yapılan yemeklerden biridir yaprak sarma..

Sadece üstelik bu yemek bizim kültürümüzde de yoktur. İran, Irak, Suriye ve Azerbaycan gibi komşu ülkelerin mutfağında da yaprak sarma yapılmaktadır.

Türkiye'de ise en güzel yaprak sarma Tokat'ta yapılır. Zaten Tokat asma yaprağı en kaliteli ve en ünlü yapraktır. Bu yüzden herkes Tokat usulü yaprak sarma yapmanın sırlarını araştırmaktadır. Yaprak sarma yaparken bazı inceliklere dikkat etmek gerekmektedir. Bu inceliklere dikkat edilerek hazırlanan ve pişirilen yaprak sarmalar çok daha lezzetli olmaktadır.

Ramazan bayramına sayılı günler kala sizlerde yaprak sarma yapmayı düşünüyorsanız vereceğimiz tarif sırlarına uygun bir şekilde harika sarmalar yapabilirsiniz.

Boldhaber.com tarafından paylaşılan bir haberde lezzetli yaprak sarma yapmanın püf noktalarından bahsedildi. Yaprak sarma yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar aktarıldı. Eğer sizlerde bu bayram lezzetli yaprak sarma yapmak istiyorsanız mutlaka bu tarif sırlarına kulak verin. Hem yapacağınız yaprak sarma daha lezzetli olacak hem de ne pişirme aşamasında ne de piştikten sonra asla dağılmayacaktır. Tek yapmanız gereken yaprak sarmayı pişirirken bu kurallara uygun bir şekilde hareket etmek. 

LEZZETİNİ İKİYE KATLAYIN

Yapraklar sarıldıktan sonra bilindiği gibi ocağa alınır ve üzerine sıcak su ilave edilir. Bu su sayesinde yaprakların kurumaması ve yanmaması sağlanır.

Bazı usta aşçılar yaprak sarmanın lezzetini iki katına çıkaran formülü verdiler.

Nasıl Yapılacak?

1 Kemiği haşlayın. Ardından bu kemiği yaprak sarma tenceresinin üzerine koyun ve kemiğin suyunu da ( 2 bardak yeterli olacaktır tencerenin büyüklüğüne göre ) yaprak sarma tenceresine ilave edin.

Kemik suyu yemeğinizin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Dilerseniz kemiği koymaya gerek yoktur tencereye ama bu suyu mutlaka ekleyin.

Kemik yoksa etle de yapabilirsiniz:

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Yaprak sarma pişirirken uygulayacağınız bu tarif sırrını hazır marketlerde satılan et suyu ya da tavuk suyuyla yapmayın. Bir anlamı kalmayacaktır. Asıl lezzetli doğal et ya da kemik suyuyla elde edilmektedir. Yemeğinizin çok daha lezzetli olması için bu bilgiyi uygulayabilirsiniz.

Kaynak: BoldHaber.com