Lokantalarda yapılan lezzetli çorbaların sırrını bulduk, Meğer tarifi bu kadar basitmiş

Çorba, her daim Türk mutfağının vazgeçilmezi sıcak sıcak içilen yemek çeşitleri arasındadır. Ben hiç bir çeşidini sevmiyorum diyen birisi yoktur sanırım. İllaki herkesin sevdiği bir çorba vardır. Mercimek, tarhana, terbiyeli tavuk, domates çorbası gibi...

Lokantalarda yapılan lezzetli çorbaların sırrını bulduk, Meğer tarifi bu kadar basitmiş
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 18:19

 Bütün bu çorba çeşitlerinin hazırlanıp pişmesi oldukça basittir. İstenilen malzemeler kullanılarak istenilen lezzette en fazla on beş dakika gibi kısa bir sürede çorba pişirmek mümkündür. Bu kadar kolay olmasına rağmen sağlıklı ve lezzetli çorba yapmanın püf noktaları vardır. 

Çorba yapmanın püf noktaları

Püf noktalarına dikkat etmeden baştan savma yapılan herhangi bir çorbanın tadı tuzu olmaz. Lezzetli ve sağlıklı bir çorba yaparken mutlaka daha önceden hazırlanmış et, tavuk yada ilikli kemik suyu kullanmak gerekir. Hiç bir zorluğu olmayan et, tavuk yada ilikli kemik suyu ile hazırlanmış olan çorbalar, özellikle gelişim çağındaki çocukların kemik gelişimi için çok faydalıdır. Ayrıca  kemik erimesi olan kişilerinde kollajen bakımından zengin olan ilikli kemik suyu tüketmeleri doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Su gibi cılık cılık bir çorba içmemek için  mutlaka bir miktar unu tereyağı yada zeytinyağı ile kavurup ondan sonra diğer malzemeleri ilave etmek gerekir. Un kavurularak yapılan çorba hem mis gibi kokar hemde kıvamlı olur. Aslında kolay çorba nasıl yapılır? şeklinde yapılan aramaların hemen hemen hepsinde tariflerin mantığı genelde aynıdır. Önce un ve yağ güzel bir şekilde kavrulur daha sonra diğer malzemeler ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. 

Özellikle mercimek çorbası yaparken patates, havuç, soğan kavrulmadan direkt haşlanarak da yapılıyor olsa da bütün bu malzemeler kavrulup daha sonra üzerine et tavuk ya da ilikli kemik suyu ilave edilerek haşlanması mercimek çorbasına çok daha fazla lezzet katmaktadır. Tavuk çorbası, işkembe ve kelle paça çorbası gibi bazı çorbaları terbiyeli yapmak gerekir. Peki, terbiyeli çorba nasıl yapılır

Her çorba terbiyeli yapılmaz. Özellikle sirkeli sarımsaklı sos ile servis edilen işkembe, kelle paça, etli çorba gibi çorbalara terbiye çok yakışır. Birde tavuk çorbası terbiyeli olmazsa olmaz. Daha net anlaşılması için terbiyeli tavuk çorbası tarifi nasıl yapılır? 

TERBİYELİ TAVUK ÇORBASI TARİFİ

 Orta büyüklükte bir tavuk pişinceye kadar haşlanır. Haşlanırken tavuğun üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilmesi tavuğun daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar.

Haşlanmış tavuk eti bir çorba kasesi kadar ayıklanır.Bir buçuk çay bardağı pirinç yıkanıp suyu süzülür. Tavuk çorbasının terbiyesi için bir yumurta sarısı,  bir çay bardağı un, bir yemek kaşığı limon suyu yada bir çay kaşığı limon tuzu ve bir çay bardağı su ile pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırılır. Bu karışımı yavaş yavaş tavuk suyunun içine dökülür ve terbiyenin kesilmemesi için üç dört dakika sürekli karıştırılır. Daha sonra pirinç ve ayıklanmış tavuk eti ilave edilir. Tuz ilave ettikten sonra pirinçler pişinceye kadar haşlanır.  Ayrı bir tavada tereyağı eritilir ve kızgın bir şekilde çorbanın üzerine dökülür.

Yumurta sarısı, un, limon suyu ile hazırlanmış terbiye ile işkembe çorbası, etli çorba yada kelle paça çorbasının tarifi hemen hemen aynıdır.