Lokantaların mercimek çorbaları neden lezzetli oluyor diyorduk sırrı ortaya çıktı

Lokantalarda yapılan mercimek çorbalarının daha lezzetli olmasının sırrı sonunda bulundu. Türk mutfağının sevilen çorbalarından biri olan mercimek çorbasını iyi pişirme sırrı

Lokantaların mercimek çorbaları neden lezzetli oluyor diyorduk sırrı ortaya çıktı
Yayınlanma Tarihi : 31 Mart 2022 22:00

Lokantalarda mutlaka mercimek çorbası bulunur. Çünkü mercimek çorbaları lokantaların demirbaş çorbalarından biridir.

Lokantalardaki mercimek çorbalarının sırrı ise herkes tarafından merak ediliyor. Peki ama mercimek çorbaları lokantalarda neden daha lezzetli oluyor.

ÇEŞME SUYU KULLANMAYIN

Çeşme suları genelde kireçli olur. Çorbanın tadını kaçırır. Bu yüzden çorbanızı yaparken çeşme suyu kullanmayın. Çok sayıda lüks lokanta mercimek çorbası pişirirken asla çeşme suyu kullanmaz.

MERCİMEKLERİ İYİ AYIKLAYIN

Mercimeklerinizi iyi ayıklayın. Mercimeklerinizin içerisine karışabilecek başka maddeler çorbanızın lezzetini kaçırabilir.

TEREYAĞI EKLEYİN

Ayrıca mercimek çorbanızda mutlaka tereyağı kullanın. Tereyağı çorbanıza çokça lezzet katacaktır. 

TAVUK SUYU DA EKLEYEBİLİRSİNİZ

Bazı usta şeflerde lezzetli mercimek çorbaları pişirmek için çorba içerisine tavuk suyu eklemektedir. Ancak eklenen bu tavuk suyu öyle marketlerdeki hazır tavuk suyundan değildir. Haşlanmış tavuğun suyundandır. Çorbanıza ekleyeceğiniz 1 su bardağı tavuk suyu çorbanızın hem besin değerini artıracak hem de çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Bu yüzden mercimek çorbası yaparken 1 kez tavuk suyu eklediğinizde bu yöntem vazgeçilmeziniz olacaktır.

Bazı usta şeflerde bu sırrı kimselere pek vermemektedir.

Lezzetli mercimek çorbası yapmak için ayrıca tarif ölçülerine iyi uymanız gerekmektedir. Ocağın altı ne yüksek ne de çok kısık olmamalıdır. Çorbanızı pişirirken pişirme sıcaklığına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca çorbanıza ekleyeceğiniz patates te çorbanızın çok daha doyurucu olmasını sağlayacaktır. 

İlgili Haberler