Mayasız Asla Yağ Çekmeyen, Çay Demlenene Dek Hazır Olan Pişi Tarifi

Pişi, Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. Kahvaltıda en iyi giden lezzetlerden olan pişiyi mayasız yapabilmekte mümkündür. Vereceğimiz tarifle pişiyi hazırlamak çok kolay.

Mayasız Asla Yağ Çekmeyen, Çay Demlenene Dek Hazır Olan Pişi Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 04 Mart 2022 00:13

Pişi, Türk mutfağının en sevilen kahvaltılık hamur işlerinden biridir. Sadece kahvaltıda değil, bazen çay yanına açlığımızı bastırması içinde tüketiriz. Balkanlarda da çok sık tüketilen pişi, hazırlık aşaması uzun sürdüğü için genelde hafta sonu haricinde pek tüketmeyiz. Çünkü hazırlanan hamur en 45 dakika 1 saat dinlenmelidir. Şimdi vereceğimiz tarif ise hem kabarıyor hem doyuruyor hem de bekletmiyor. Çay demlenene kadar hazır olması garanti! Şimdiden afiyet olsun!

Malzemeler

  • 1 tane yumurta
  • 1/2 su bardağı yoğurt
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1,5 su bardağı beyaz un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Sıvı yağ

Yapılışı

İlk olarak yoğurtma kabına yumurta, yoğurt ve tuzu ekleyerek karıştırın. Ardından 1 su bardağı un ve kabartma tozunu ilave edin ve yoğurmaya başlayın. Kalan unu kontrollü bir şekilde ekleyerek ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edene dek yoğurun. Hazır olan hamuru 15 dakika dinlenmeye bırakın. 

Hazır olan hamuru temiz mutfak tezgahına alın ve 1 cm kalınlığında açın. Ardından hamur kesici yardımıyla arzu ettiğiniz boyutta kesin ve kızgın yağda altın sarısı rengini alana dek kızartın.

İlgili Haberler