Menemenin daha lezzetli olması için bilmeniz gereken lezzet sırrı

Menemen yaparken mutlaka bilmeniz gereken bazı tarif sırları bulunuyor. Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan menemen bu tarifle çok daha lezzetli olacaktır.

Menemenin daha lezzetli olması için bilmeniz gereken lezzet sırrı
Yayınlanma Tarihi : 27 Mart 2022 23:05

 Menemen Türk mutfağında sevilen bir yiyecektir. Lezzetli bir menemen yapmak için bazı püf noktalar bulunmaktadır. Her ne kadar menemen dünyanın en kolay yemeği olsa da onu daha lezzetli hale getirmeyi herkes beceremez.

MALZEMELER ÇOK ÖNEMLİ

Menemen içerisine soğan koyup koymamak size kalmış bir şey. İsteyen soğanlı yapabilir istemeyen soğansız. Menemen içerisine sucuk ve kaşar ilave ederek daha lezzetli bir menemen yapabilirsiniz. 

Ayrıca menemene ekleyeceğiniz biberlerin ince doğranmaması gerekiyor. Çünkü çok ince doğranan biberler pişerken eriyecektir ve menemenin lezzetli olmasını engelleyecektir. 

Menemeni pişirirken kapak kullanırsanız domates, soğan aynı zamanda biberlerin kısa sürede yumuşaması ve sulanması sağlanmış olur. Menemeni pişirirken tereyağıyla pişirmek daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. 

Biberlerin iç kısmını çıkarmamanız gerekiyor. Çünkü menemene çok farklı bir tat veriyorlar. 

Yumurtaları direk menemenin üzerine kırmak yerine başka bir kapta çırparak menemenin üzerine eklerseniz yemeği daha az karıştırmanızı sağlar ve böylelikle lezzetli bir menemen yapmış olursunuz. 

Menemeni pişirirken kullanacağız domateslerin kabuklarını soymaya dikkat edin. Çünkü kabuğuyla yaparsanız menemenin lezzetsiz olmasına neden olursunuz.

SU EKLEYİN

Ayrıca menemeni çok daha lezzetli hale getirmek için bu karışımı mutlaka uygulayın.

1 Tatlı kaşığı acı biber salçası

1 Tatlı kaşığı domates salçası

1 Fincan Sıcak Su

Salça ve Sıcak su, bir çay bardağı içerisinde iyice karıştırılır. Ardından yumurtalar kırılmadan önce menemene ilave edilir. Bu yöntem sayesinde menemen çok daha lezzetli ve bolca sulu olacaktır.

Balkanlarda menemen yapılırken bu karışım mutlaka uygulanır. Böylelikle menemenin çok daha lezzetli olması sağlanır. Özellikle menemeni ekmek banarak yemeyi sevenler böyle yapabilirler. 

İlgili Haberler