Mercimekle Yapılan Anadolu Sofralarının Vazgeçilmezi Mercimekli herle çorbası tarifi

Türk mutfağında özellikle Sivas yöresinde yer alan Mercimekli herle çorbasının tarifini veriyoruz... Tadı damakta kalan bir lezzet..

Mercimekle Yapılan Anadolu Sofralarının Vazgeçilmezi Mercimekli herle çorbası tarifi
Yayınlanma Tarihi : 16 Ağustos 2021 12:42

Sadık Şimşek yazdı::

Genellikle Sivas yöresinde bilinen Herle çorbasını deneyen ise vazgeçemiyor: Vereceğim tarif sayesinde sizlerde herle çorbası yapabileceksiniz:

     Çorbalar Anadolu kültürünün vazgeçilmez yemeklerinden biridir mercimekli herle çorbası Sivas yöresine ait özellikle Yıldızeli mutfağının baş yemeklerindendir bu yemek yapımında malzemeler doğru ve yerinde kullanırsa harika bir lezzet ortaya çıkar. Önceleri çeşit çeşit lezzetli çorbalar Anadolu'da Sabah kahvaltısının vazgeçilmeziydi.

****

Bir kazan çorba pişer, kalabalık aile bir kaptan yer ve bu lezzet her zaman baki kalırdı. Şimdi ise eski kültürel değerlerin kıymeti yavaş yavaş unutulmaya başladı öyle olunca da çorbanın sabah kahvaltısında ki yeri maalesef değerini yitirdi. Eskiden kahvaltı denilince akla hep lezzetli çorbalar gelirdi, bugün tarifini yapacağımız çorba mercimekli herle çorbası.

      Malzemeler:

Sıvı yağ, margarin veya tereyağı olabilir, 1 adet kuru soğan , 1 adet biber isteğe göre kullanılabilir,  1 su bardağının, 2,5 su bardağı yeşil mercimek, 1 su bardağı bulgur ( bulgur ince yada kalın olabilir, isteğe ve damak zevkine göre değişir).

      Yemeğin yapılışı:

kuru soğan ince ince doğranır daha sonra eritilmiş yağ da güzelce kavrulur, kavrulduktan sonra yeteri kadar su ilave edilerek içine mercimek koyulur ve kaynamaya bırakılır mercimek yeteri kadar piştikten sonra bir miktar bulgur ilave edilir ve kaynamaya bırakılır.

***

Bu arada mercimek ve bulgur kaynarken un ayrı bir tabakta sulandırılır ayran kıvamına gelince yavaş yavaş kaynamakta olan yemeğe karıştırılır ve bir miktar daha pişirilir, yemek piştikten sonra istenirse baharat olarak kekik karabiber az miktarda pul biber veya nane kullanılabilir daha sonra yemeğimiz servise hazırdır afiyet olsun.

      Not: Yemekte kullanılan malzemeler, yemeğin pişme süresi ve miktarı damak zevkine göre değişebilir ayrıca yemeğin miktarı kişi sayısına göre az veya çok olabilir.

İlgili Haberler