Patates salatası yaparken bunu deneyin çok daha lezzetli olmasını sağlıyor

Patates salatası yaparken çok daha lezzetli olsun istemez misiniz? İşte Türk mutfağının en farklı patates salatasıyla ilgili tüm bilgiler

Patates salatası yaparken bunu deneyin çok daha lezzetli olmasını sağlıyor
Yayınlanma Tarihi : 09 Mayıs 2022 00:25

Patates salatası kuşkusuz Türk mutfağında çok sevilen bir lezzettir. Son dönemde çok sayıda mezecide de patates salatası satılır oldu. Hayatında hiç yemek yapmamış birisi bile kolay bir şekilde patates salatası yapabiliyor.

Hatta geleneksel lezzetlerimiz arasında yer alan patates salatası çoğu zaman toplu yemeklerde de tercih nedeni olabiliyor.

Klasik patates salatası genelde haşlama yöntemiyle elde ediliyor. Haşlanmış patatesle yapılan patates salatası açıkçası biraz zahmetli oluyor. Patates haşlanacak sonrasında suyu süzülecek yetmezmiş gibi soğuması beklenecek. Bunlar başlı başına bir işkence.

Ancak haşlanmış patates salatasına alternatif olarak fırında közleme yöntemiyle elde edilen patateslerden yapılan salata çok daha lezzetli oluyor. Sadece lezzetli olmakla kalmayıp hatta çok daha sağlıklı oluyor.

Boldhaber.com tarafından paylaşılan özel bir içerikte; Lezzetli patates salatası yapmanın püf noktası anlatıldı. Eğer sizlerde lezzetli bir patates salatası yapmak istiyorsanız mutlaka bu yöntemi denemelisiniz. 

Nasıl Yapılacak?

8 Adet patatesin üzerine bir çatal yardımıyla delikler açın. Ardından önceden 200 derecelik ısıtılmış fırında yaklaşık 30 ile 35 dakika arasında pişirin.

Patateslerinizi yağlı fırın kağıdı sermiş olduğunuz bir fırın tepsisiyle fırına sürmek daha iyi olacaktır.

Patateslerinizi biraz beklettikten sonra soyun...

Bıçakla istediğiniz şekilde doğrayın.

Ardından ince ince kıydığınız yeşil soğanları salata kabınıza ekleyin. Patatesleri de ekledikten sonra yarım limon üzerinden gezdirin.

1 Çorba kaşığı kadarda zeytinyağı..

Tercihe göre ise karabiber, tuz ve pulbiber ekleyin. Yapacağınız patates salatası haşlanmış patatesle yapılan salatadan çok daha lezzetli olacaktır.

hem patatesiniz lokum gibi olacak hem de soyarken çok daha kolay soyulacaktır.

Unutmadan patateslerinizi fırına sürerken patates kabuklarının üzerine biraz tur serpiştirin. Çünkü bu yöntem sayesinde patateslerinizin üzeri çıtır çıtır içi ise yumuşacık lokum kıvamında olacaktır.

Deneyecek herkese afiyet olsun.

PEKİ PATATESİN FIRINLANMIŞ YADA HAŞLANMIŞ HALİ HANGİ RAHATSIZLIKLARA İYİ GELİR?

Yapılan araştırmalarda oldukça doyurucu besinlerden biri olan patatesin bazı faydaları ortaya çıkarılmıştır. Habertürk'te yayınlanan özel bir haberde özellikle haşlanarak tüketilen patatesin bazı faydalarından söz edildi. Her ne kadar haşlanmış patatesin iyi geldiği şeyler anlatılsa da fırında közleme yöntemiyle elde edilen patateste aynı rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Habertürk'ün aktardığına göre; İshal mi olduğunuz, midenizi ya da bağırsaklarınızı mı bozdunuz, imdadınıza haşlanmış patates koşar. İshal olanlara sık sık haşlanmış patates tavsiye edilmesi bundandır.

Gastrit ve reflünün kötüleştiği durumlarda, hazımsızlık, şişkinlik gibi problemler çoğaldığında haşlanmış patates tüketerek rahatlayabilirsiniz.

Önemli uyarı: Unutmayın kızartılmış patates pek faydalı değildir. Her ne kadar lezzetli olsa da sağlık açısından önerilmektedir. Obezite, Karaciğer yağlanması ve sindirim sistemi sorunları başta olmak üzere çok fazla soruna yol açmaktadır. Bu yüzden kızartılmış patates yerine haşlanmış ya da fırında közlenmiş patates tüketmeyi alışkanlık haline getirmeniz sağlığınız açısından çok daha fazla yararlı olacaktır.