Pilavı böyle yaparsanız artık vazgeçilmeziniz olacak işte usta aşçılık sırrı

Pilav Türk mutfağının sevilen bir lezzeti. Pilavı çok daha lezzetli hale getirecek bir yöntem var. İşte pilav yaparken bilmeniz gereken aşçılık sırrı

Pilavı böyle yaparsanız artık vazgeçilmeziniz olacak işte usta aşçılık sırrı
Yayınlanma Tarihi : 22 Nisan 2022 18:10

Pilav, Arabistan, İran ve Ortadoğu mutfağının yanı sıra Asya ülkelerinde de çokça yapılan bir yemek Türü.

Türkiye'de de pilav en sevilen yemeklerden biridir. Hemen hemen her evde pilav mutlaka yapılır.

ANA YEMEKLERİN YANINA EN İYİ YAKIŞAN LEZZET

İster Pirinç pilavı olsun ister bulgur pilavı ana yemeklerin yanına yakışan en iyi lezzetlerden biridir. Pilav yaparken herkesin işine yarayacak harika lezzet sırları var. Bir çok usta aşçı pilav yaparken bu lezzet sırrını kullanıyor.

LEZZETİ VE BESİN DEĞERİ İKİ KATINA ÇIKACAK

Pilav yaparken aklınızda bulunması gereken en önemli şey pilavı çeşme suyuyla yapmamak. Kireçli çeşme suyu pilavın lezzetini kaçırmaktadır. 

GERÇEK TAVUK SUYU KULLANIN

Evet pilavı daha lezzetli hale getiren sırra gelelim. Yapmanız gereken çok basit. Küçük bir tencere içerisine 1 but koyun veya 5 kanat... Bunları haşlayın. Sonrasında da haşladığınız tavuğu bir tabağa alın. Suyu ise bekletin...

Pilav yaparken işte ekleyeceğiniz su bu tavuk suyundan olsun. Gerçek tavuk suyuyla yapacağınız pilavın lezzetine hayran kalacaksınız.

MARKETLERDEN ALINANLAR ÖNERİLMİYOR

Bazı ev hanımları ise pratik olduğu için marketlerden aldıkları et suyu yada tavuk suyunu kullanıyor. Oysa bu ürünlerle hazırlanan pilav lezzetli olmadığı pekte sağlıklı olmuyor.

Mutlaka pilav yaparken bu aşçılık sırrını uygulayın. Pilavınızın çok daha lezzetli olmasını sağlayacaksınız.