Pişirdiğiniz Yemeği Daha Lezzetli Hala Getirmek Çok Basit İşte Herkesin Bilmesi Gereken Mutfak Sırları

Türk mutfağının sayısız lezzetli yemek çeşitleri bulunur ancak önemli olan tarifleri bilmek değil lezzeti de tutturmaktır. Mutfakta yemek yaparken işinize yarayacak bazı bilgiler vereceğiz..

Pişirdiğiniz Yemeği Daha Lezzetli Hala Getirmek Çok Basit İşte Herkesin Bilmesi Gereken Mutfak Sırları
Yayınlanma Tarihi : 14 Ağustos 2021 18:57

Yemek kültürü ve yemek çeşitliliği toplumdan topluma farklılık gösterir. Yemek pişirme tekniği kişiden kişiye değişir. Yemek yapmak bir sanattır, iyi bir aşçı aynı zamanda iyi bir sanatçıdır. Sanatını icra ederken farklı teknikler kullanır.

Kullanılan her yöntem yemeğin lezzeti üzerinde farklı etki eder. Anadolu ev hanımları arasında standart bir yemek yapım tekniği vardır. Büyüklerinden aldıkları tariflerin dışına çıkmazlar. Büyüklerimizin yemek tarifleri de güzel ve lezzetlidir. Ancak yeni nesil eski tariflere ek olarak yeni tarifler, yeni teknikler arayışındalar. Her yeni teknik farklı lezzet demektir. Yeni arayış içinde olanlar her zaman farklı lezzetler yakalamışlardır.

      İyi ve lezzetli yemek yapmak için öncelikle yemekte kullanılan malzemelerin birbirine uyumu çok önemlidir, bunun yanında malzemelerin pişme süreleri iyi bilinmelidir.

Yemek yapmaya başlamadan önce bütün malzemeler hazırlanmış olmalıdır. Pişirmeye başlanıldığında önce pişme süresi uzun olan malzemeden başlanıp kısa olana doğru ilave edilerek devam edilmelidir, böylece bütün malzemelerin kıvamında pişmesi sağlanır.

Pişme süresi kısa olan önce ilave edilirse pişme süresi uzun olan pişene kadar pişme süresi kısa olan gerektiğinden fazla pişeceği için malzemede erime yumuşama ve lezzet kaybı olabilir. Buda yemeğin kıvamını ve lezzetini etkiler ve istenen lezzet yakalanamaz. Malzemeler hazır olmadan yemeğe başlanırsa ne olur?

Olacak olan şudur; Ocaktaki malzeme pişerken bir sonrakini hazırlama süresi uzarsa ocaktaki malzeme pişmesi gerekenden fazla pişerek yemeğim lezzetini kaçırabilir. Bazen birbirine zıt gibi gözüken malzemeler birleştirilerek çok değişik lezzetler yakalanabilir, burada önemli olan malzemelerin miktarı, pişme süreleri ve ilave zamanıdır. Bunlar düzgün yapılırsa çok güzel lezzetler yakalanabilir.

      Özet olarak geçmişten gelen o güzel yemek tariflerimizim korumalıyız çünkü onlar bize emanet edilen ve bizden sonraki nesile devredilecek olan eşsiz değerde kültür varlıklarımızdır. Eski tariflerimiz korurken farklı lezzetler yakalamak için bazen ilave malzemeler kullanarak, bazen farkı malzemeler kullanarak, bazen de farklı pişirme teknikleri kullanarak yeni ve farklı tatlar yakalamalıyız.

Böylece hem damak zevkimize uygun değişik lezzetler keşfeder hem de mutfağımıza ve yemek kültürümüze farklı tat ve lezzette yeni yemekler katarız, yemek çeşidimizin zenginleşmesine katkıda bulunuruz.

      Lezzetli yemek yapmanın püf noktası şudur: yemekte kullanılacak malzemelerin miktarını, pişme sürelerini, ilave zamanlarını iyi bilmek ve bunları doğru kullanmaktır. Ayrıca uygun miktarda bol baharat kullanmaktır. Her baharat çeşidi farklı şekilde yemeğe lezzet katacaktır. Afiyet olsun.

Kaynak: Ulusal Post

İlgili Haberler