Poğaça Yaparken İçinin Daha İyi Pişmesi İçin Basit Mutfak Tüyosu

Poğaça yaparken bayatlamasın veya içi daha iyi pişsin istiyorsanız usta aşçıların uyguladığı bu mutfak sırlarına mutlaka kulak verin.

Poğaça Yaparken İçinin Daha İyi Pişmesi İçin Basit Mutfak Tüyosu
Yayınlanma Tarihi : 04 Nisan 2022 23:31

Poğaça, Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinin başında gelir. Çünkü birçok hamur işine göre harika bir kahvaltılık, ikramlık ve atıştırmalıktır. Üstelik peynirlisinden patateslisine, biberlisinden pırasalısına birçok çeşitte hazırlanır. Yapımı kolay olduğu türlü türlü lezzet sırladı olan poğaça hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. 

Peki bir poğaça Nasıl kıyır kıyır olur?, Nasıl içi daha iyi pişer? Nasıl bayatlamadan uzun süre dayanır? Hepsinin cevabını siz, poğaça severler için derledik. 

Poğaça Nasıl Kıyır Kıyır Olur?

Kıyır kıyır poğaça yapmak istiyorsanız maya kullanmamalısınız. Poğaça hamurunu hazırlarken 1 yemek kaşığı sirke ya da 1 çay kaşığı karbonat atmalısınız. Sirke ve karbonat, poğaçanın kıyır kıyır olmasını sağlar. 

Poğaça İçi Nasıl Daha İyi Pişer?

Bazen poğaçaların içi hafif nemli ve ıslak gibi olur. Bunun önüne geçmek için yapabileceğiniz bazı küçük şeyler var. Örneğin; poğaça hamuru hazırlarken kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Ayrıca her zaman tariflerde önerilen 'kulak memesi kıvamında ve ele yapışmayan' bir hamur elde edin. Hafif Ele yapışan bir hamurdan poğaça yapacaksanız ise; hamur parçalarını daha küçük tutun. Poğaçanın şekli büyüdükçe içi daha az pişecektir. 

Poğaçanın İçi Nasıl Daha Yumuşak Olur?

Eğer poğaçanızı peynirli, patatesli veya sebzeli yapacaksanız  için daha yumuşak olması için iç harcına bir miktar yoğurt ekleyebilirsiniz. Böylelikle hem iç harcı kurumayacak hem de yumuşak kalacak. 

Poğaça Nasıl Uzun Süre Bayatlamadan Durur?

Poğaçanızın uzun süre bayatlamadan kalmasını istiyorsanız, hamur içerisine bir miktar mahlep ekleyin. Bu sayede hem uzun süre dayanacak hem de hoş kokacaktır.

Poğaça Daha İyi Nasıl Kabarır?

Poğaçanızın daha iyi kabarmasını istiyorsanız, kullanacağınız ürünlerin oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayın. Ayrıca mayalı poğaça hazırlıyorsanız, yaklaşık 45-50 dakika mayalanması için bekletilmiş poğaça hamurunu, şekil verdikten sonra da yaklaşık 15 dakika daha üzerini nemli bir bez ile hava almayacak şekilde örterek mayalandırın. 

İlgili Haberler