Puf Puf Kabarıp , Tel Tel Ayrılıyorlar Bu Sırrı Tüm Böreklerde Kullanırsanız..

Börek yaparken uygulayacağınız harika bir lezzet sırlarımız var. Mutlaka uygularsanız işe yarıyor.

Puf Puf Kabarıp , Tel Tel Ayrılıyorlar Bu Sırrı Tüm Böreklerde Kullanırsanız..
Yayınlanma Tarihi : 18 Eylül 2021 16:22

Lezzetli börekler yapabilmek için börek ustası olmaya gerek yok. Bugüne kadar sayısız börek tarifi denedim. Açıkçası kimi böreğim iyi oldu kimisi pek iyi olmadı.

Yaklaşık 1 yıl önce keşfettiğim bazı börek sırları ise en büyük yardımcım oldu. Ne zaman börek yapacak olsam sonrasında o tarif sırlarını uygulamaya koyuluyorum.

Mynet tarafından paylaşılmış olan bu börek sırlarını daha sonra yaşadığım ülkede Kuzey Makedonya'da Üsküp'te bir börek ustasına sordum.

Gerçekten doğru olan ne varsa yazmışlar helal olsun onlara yanıtını verdi. Açıkçası kıyıda köşede dursun istemiyorum. Daha çok kişinin faydalanması adına bu börek sırlarını paylaşmak istiyorum. Sizlerde bu sırları arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

İşte herkesin işine yarayacak olan o tarif sırları.. Deneyin işe yaradığını kesinlikle göreceksiniz.

YUFKA SEÇERKEN MUTLAKA DİKKAT EDİN


Eğer böreklerin lezzetli olmasını ve puf puf kabarmasını istiyorsanız taze yufka kullandığınızdan emin olun. Bayat, açıkta beklemiş yufkaları almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Günlük yufka tercih etmek en doğrusu olur.

KULLANDIĞINIZ MALZEMELER DE OLDUKÇA ÖNEMLİ

1122976.jpg
Böreğin içini hazırlarken kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında ve taze olmasına dikkat edin. Aksi takdirde börekten istediğiniz lezzeti almanız mümkün olmaz. Eğer taze malzemeler kullanırsanız börekler her zamankinden daha fazla kabaracak ve daha lezzetli olacaktır.

İŞİN SIRRI İSE KULLANACAĞINIZ SODA


Hazır yufka veya el açması fark etmez. Eğer böreklerin kabarmasını istiyorsanız yufkaların arasına süreceğiniz sosta soda kullanmalısınız.

Yufkaları sodalı ve yağlı bir karışıma batırarak ıslatabilirsiniz veya tepsiye serdiğiniz her katın üzerine bu sostan sürebilirsiniz. Böylelikle böreğiniz hem kabarır hem de kurumaz.


Başka bir seçenek de böreğin en alt katına soda ve yumurta karışımı dökmek. Bu yöntemi uyguladığınızda böreğin hem yumuşacık hem de kabarık olduğunu göreceksiniz.

UYGUN ISIDA PİŞİRMEYE DİKKAT EDİN


Böreği pişirirken tarifte verilen ısıya sadık kalmanız önemli. Eğer böreği çok yüksek ısıda, hızlıca pişirmeye kalkarsanız böreğiniz kabaramaz. Yüksek ateşle karşılaşan böreklerin içi pişmeden üstü pişer ve kurumaya başlar. Böreklerin her yerinin eşit derecede pişebilmesi için fırını uygun ısıya ayarladığınıza emin olun.

Şimdi Gelelim Asıl Noktaya. Böreğin iç malzemesi kadar piştikten sonraki süreçte çok çok önemlidir.. 

PİŞTİKTEN SONRA ASLA FIRINDA BEKLETMEYİN


Böreğiniz pişti, üstü kızardı. İçi de pişti, mis gibi de kabardı. Şimdi fırını kapatacaksınız. Ardından böreği hiç bekletmeden fırından çıkarmalısınız. Eğer fırında bekletirseniz puf puf kabaran börekler zamanla sönecektir. Bu sebeple pişen böreği hemen fırından çıkarın, tezgahın üzerine alın ve orada dinlendirin.

ÜSTÜ KAPALI OLARAK MUHAFAZA EDİN

3389828.jpg
Böreği kesip dilimledikten sonra üzeri açık bir şekilde bırakmayın. Hava akımı börekleri kurutabilir. Börekleri üzerine kapak kapatabileceğiniz bir tabağa veya genişçe bir saklama kabına dizebilirsiniz. Ancak üzerini sıcakken kapatmamaya özen gösterin. Yoksa börekler kabarıklığını yitirir ve çıtırlığını da kaybeder.

Puf puf kabaran çıtır böreklerin püf noktalarını öğrendiniz. Şimdi mutfakta harikalar yaratma zamanı. Şimdiden ellerinize sağlık!

Evet harika börekler yapabilmek için bu tarif sırlarını uygulayabilirsiniz. Unutmadan bilgileri arkadaşlarınızla paylaşarak onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz :))

Kaynak: Mynet.com

İlgili Haberler