Puf puf kabarıyor, tel tel ayrılıyorlar! Bu sırrı yapacağınız tüm böreklerde kullanabilirsiniz

Yaptığınız böreğin lezzetli olması için bu püf noktaları uygulayın işte herkesin bilmesi gereken aşçılık sırları. Lezzetli börek yapabilmek için bilmeniz gerekenler

Puf puf kabarıyor, tel tel ayrılıyorlar! Bu sırrı yapacağınız tüm böreklerde kullanabilirsiniz
Yayınlanma Tarihi : 08 Mayıs 2022 01:12

Son dönemde böreklerle ilgili çok sayıda kişi araştırmalar yapıyor. En çok yapılan merak edilen ise lezzetli böreklerin nasıl yapıldığı. Çok sayıda kişi usta börekçilerde yapılan böreklere hayran kalıyorlar. Tabii hiç bir börekçi lezzet sırlarını paylaşmıyor. Neyse üzülmeyin lezzetli börekler yapabilmenizi sağlayacak bir dünya bilgi elde ettik sizler için.

Türk mutfağında çeşit çeşit börekler yer alır. Yapılan börekler kahvaltıların ve beş çaylarının vazgeçilmezidir. Özellikle gün yapan ev hanımları ikramlık ürünler arasında mutlaka böreğe yer verir.

Bazı ev hanımları börek konusunda ustadır. Bazı ev hanımları ise bir türlü börek yapmayı beceremez. Ya kuru olur ya içi hamur kalır ya da dağılır.

Ancak bazı pratik lezzet sırlarıyla harika börekler yapabilmek mümkündür. Usta börekçiler son derece pratik yöntemlerle börekler yapmaktadır. Usta börekçilerin lezzet sırlarını çoğu ev hanımı merak etmektedir.

2014119.jpg

Sizlerde kaliteli ve harika börekler yapabileceksiniz. Mynet haber sitesi tarafından paylaşılan özel bir içerikte lezzetli börek yapabilmenin püf noktaları anlatıldı.

Lezzetli börekler yapabilmek için altı bilgi verildi. Sizlerle o bilgileri paylaşacağız ancak sizlerde arkadaşlarınızla paylaşmalısınız. Onların da lezzetli börekler yapabilmelerini böylelikle sağlamış olacaksınız. Türk mutfağında genişçe yer tutan börekleri bu bilgiler doğrultusunda hazırlarsanız böreğiniz çok ama çok daha lezzetli olacaktır. 

1 - HAZIR YUFKA İLE YAPACAKSANIZ YUFKA SEÇERKEN DİKKAT EDİN


Eğer böreklerin lezzetli olmasını ve puf puf kabarmasını istiyorsanız taze yufka kullandığınızdan emin olun. Bayat, açıkta beklemiş yufkaları almayı aklınızdan bile geçirmeyin. Günlük yufka tercih etmek en doğrusu olur.

2- KULLANDIĞINIZ MALZEMELER DE BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR


Böreğin içini hazırlarken kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında ve taze olmasına dikkat edin. Aksi takdirde börekten istediğiniz lezzeti almanız mümkün olmaz. Eğer taze malzemeler kullanırsanız börekler her zamankinden daha fazla kabaracak ve daha lezzetli olacaktır.

3- İŞİN SIRRI: SODA'DA... MADEN SUYU KULLANMAYI UNUTMAYIN


Hazır yufka veya el açması fark etmez. Eğer böreklerin kabarmasını istiyorsanız yufkaların arasına süreceğiniz sosta soda kullanmalısınız.

1357.jpg

Yufkaları sodalı ve yağlı bir karışıma batırarak ıslatabilirsiniz veya tepsiye serdiğiniz her katın üzerine bu sostan sürebilirsiniz. Böylelikle böreğiniz hem kabarır hem de kurumaz.
Başka bir seçenek de böreğin en alt katına soda ve yumurta karışımı dökmek. Bu yöntemi uyguladığınızda böreğin hem yumuşacık hem de kabarık olduğunu göreceksiniz.


4- UYGUN ISIDA PİŞİRMEYE ÖZEN GÖSTERİN, ÖLÇÜ DIŞINA ÇIKMAYIN!


Böreği pişirirken tarifte verilen ısıya sadık kalmanız önemli. Eğer böreği çok yüksek ısıda, hızlıca pişirmeye kalkarsanız böreğiniz kabaramaz. Yüksek ateşle karşılaşan böreklerin içi pişmeden üstü pişer ve kurumaya başlar. Böreklerin her yerinin eşit derecede pişebilmesi için fırını uygun ısıya ayarladığınıza emin olun.

4057.jpg

5- PİŞTİKTEN SONRA KESİNLİKLE BÖREĞİ FIRINDA BEKLETMEYİN


Böreğiniz pişti, üstü kızardı. İçi de pişti, mis gibi de kabardı. Şimdi fırını kapatacaksınız. Ardından böreği hiç bekletmeden fırından çıkarmalısınız. Eğer fırında bekletirseniz puf puf kabaran börekler zamanla sönecektir. Bu sebeple pişen böreği hemen fırından çıkarın, tezgahın üzerine alın ve orada dinlendirin.


6 - ÜSTÜ KAPALI OLARAK BÖREĞİNİZİ MUHAFAZA EDİN


Böreği kesip dilimledikten sonra üzeri açık bir şekilde bırakmayın. Hava akımı börekleri kurutabilir. Börekleri üzerine kapak kapatabileceğiniz bir tabağa veya genişçe bir saklama kabına dizebilirsiniz. Ancak üzerini sıcakken kapatmamaya özen gösterin. Yoksa börekler kabarıklığını yitirir ve çıtırlığını da kaybeder.

Puf puf kabaran çıtır böreklerin püf noktalarını öğrendiniz. Şimdi mutfakta harikalar yaratma zamanı. Şimdiden ellerinize sağlık!

Arkadaşlarınızın da lezzetli börekler yapmasını sağlamak  istiyorsanız bu bilgileri kendinize saklamayın mutlaka onlarla da paylaşın. 

Kaynak: Mynet.com

İlgili Haberler