Sarımsakla yapılan kebabı bugüne kadar denemediyseniz çok pişman olacaksınız sarımsak kebabı tarifi ve malzemeleri

Sarımsak genelde Türk mutfağında yemeklere tat veren bir sebzedir. Ancak sarımsakla yapılan bir ana yemek tarifi var. Sarımsak kebabı. Lokum gibi yumuşacık olan Sarımsak kebabının tarifi de çok kolay..

Sarımsakla yapılan kebabı bugüne kadar denemediyseniz çok pişman olacaksınız sarımsak kebabı tarifi ve malzemeleri
Yayınlanma Tarihi : 15 Ağustos 2021 17:48

Sadık Şimşek derledi:

Son dönemde Sarımsakla yapılan yemekler ve sarımsak iyiden iyiye popüler olmaya başladı. Hastalıklara karşın şifa kaynağı olan Sarımsak günümüzde sadece Türk mutfağında değil tüm dünya mutfaklarında bolca tüketilmektedir.

Özellikle enfeksiyonlara karşın doğal ilaç görevi gören Sarımsak yapıldığı yemeklere de müthiş bir lezzet katmaktadır.

Sarımsakla ilgili İhlas Haber Ajansı tarafından servis edilmiş olan bir tarif ise gerçekten ilginçti. Öncelikle denemeden burada hiç bir şeyi paylaşmadığımı sizlere belirtmek  isterim. Tarifi önce denedim sonrasında ise lezzetine hayran kaldım. Emin olmak için arkadaşıma da ikram ettim. Açıkçası Sarımsak kebabının tadına  o da hayran kaldı. Bu yüzden Sarımsakla yapılan bu kebabın tarifini sizlerle paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle İhlas Haber Ajansı'nın  da belirttiği gibi malzemeleri paylaşacağım ardından ise Sarımsak kebabının ayrıntılı bir şekilde tarifini sizlere sunacağım..

*****

Malzemeler:

1 kg iri başlı dişli sarımsak
1 kg az yağlı kıyma
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 su bardağı su

Hazırlanışı:

Sarımsakların saplarını ve püskülünü kopararak ortadan ikiye kesin. Eti tuz atarak yoğurun ve yoğurduğunuz etten ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Sarımsakların içine etten kopardığınız parçaları koyarak tepsiye dizin. Fırına atmadan önce bir bardak suyu tepsiye dökerek fırına verin. Orta ısıda sarımsak ve etler pişene kadar fırında kaldıktan sonra eğer suyu kalmazsa bir bardak daha su ilave ederek kısık ayardaki ocağın üzerine alarak üzerine bir kapak kapatın. Terlemesini sağlayın. Servis anında üzerine bir miktar karabiber atılır. Lavaş pide ile dürüm yapılarak yenirse daha iyi olur.

Kaynak: İHA - ULUSAL POST

İlgili Haberler