Sarımsakları çürümeden koruyor! Deneyen memnun - Aylarca bu 5 yöntemle sarımsakları saklayın

Sarımsak en şifalı sebzelerdendir. Eğer aldığınız sarımsaklar çabuk çürüyor veya filizleniyorsa bu harika bilgiler işinize yarayacak. Bu basit yöntemler sayesinde sarımsaklarınızı aylarca saklayabileceksiniz.

Sarımsakları çürümeden koruyor! Deneyen memnun - Aylarca bu 5 yöntemle sarımsakları saklayın
Yayınlanma Tarihi : 23 Aralık 2022 21:24

Dünyanın en faydalı besinlerinden biri olan sarımsakla ilgili işinize yarayacak bazı bilgileri derledik. Bundan böyle sarımsakları israf etmemiş olacaksınız. Aylarca sarımsaklarınızı koruyacak ve onları bozulmaktan kurtaracaksınız. İşte sarımsakla ilgili işinize yarayacak harika bilgiler. 

Kış aylarında her gün sarımsak tüketmek gerekiyor. Bir çok kişi kokusundan dolayı sarımsak tüketmek istemiyor. Oysa büyük bir hata yapıyorlar. Her gün sarımsak yutmak, içerdiği antioksidan, mineral ve vitaminler sayesinde vücuda direnç kazandırır. Mide, prostat, göğüs gibi pek çok kansere karşı koruma sağlar. Vücudun savunma mekanizmasını çelik gibi güçlendirir ve metabolizma hızını düzenler.

Vücutta tümör oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Sarımsak tıbbın en doğal ilacıdır.

Hemen hemen her yıl sarımsakla ilgili yeni bir araştırma yapılıyor. 


Akciğer, karaciğer, safra kesesi ve kalp gibi önemli organları güçlendirdiği bilinen sarımsağın İdrar söktürücü özelliği de vardır . Kalbi besleyen kroner damarları genişletir. Sarımsak başlı başına bir mucizedir.

Peki bu mucizeyi aylarca bozulmadan nasıl saklayabiliriz?

Haberciniz.biz'de yer alan habere göre; Sarımsakları uzun süre saklayabileceğiniz 5 farklı yöntem bulunuyor. İşte işinize yarayacak o yöntemler

1- ROBOTTAN GEÇİRİN

Sarımsakların kabuklarını soyduktan sonra rendeleyebilir ya da robottan geçirebilirsiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyin karıştırın. Sonra da bir kilitli poşete ya da buzdolabı poşetine koyun. İyice yaydıktan sonra dondurucuya atın. Kullanmak istediğinizde ince bir tabaka haline geldiği için istediğiniz miktarda parçalayarak kullanabilirsiniz.

2-YAĞDA SAKLAMA

Kabuğunu soyduğunuz sarımsağı bir kavanozun içine koyun. Üstüne ayçiçek ya da zeytinyağı ilave edin. İsterseniz zeytinyağı koyduğunuzda kekik ve karabiber de ekleyebilirsiniz. Bu sosu da salatalarınıza koyabilirsiniz.

3- KAPAKLI PLASTİKTE SAKLAMA

Genellikle çilek, hazır salata gibi ürünlerde kullanılan plastik kapların içinde sarımsak saklayabilirsiniz. Kabuğunu soyduğunuz sarımsakları yarım kiloluk kapaklı plastik kaplara koyun. Üzerine 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Ardından kapağını kapatıp buzluğa atın. Uzun süre bu şekilde saklayabilirsiniz.

4- TURŞU YÖNTEMİYLE SAKLAMA

Soyduğunu sarımsakları 1 kiloluk kavanoza koyun. Üstüne 1.25 yeme kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı limon tuzu, 1 su bardağı sirke ve kavanozun ağzına kadar su ekleyip kapaklarını kapatın. Bu yöntemle sarımsağı çok uzun süre saklayabilirsiniz.

5-SARIMSAK TOZU YAPARAK SAKLAMA

Sarımsakları ince ince doğrayıp yağlı kağıda yerleştirin. İncecik doğradıktan sonra üst üste gelmeyecek şekilde yağlı kağıda yayın. 4-5 gün güneşte kurutun. Kuruttuktan sonra bir çay kaşığı tuz ekleyip bir robottan geçirin. Un haline gelen sarımsak tozunu bir kavanoza koyun. Bu şekilde çok uzun süre tüketebilirsiniz.

Evet bu beş yöntem sayesinde sarımsakları aylarca bozulmadan saklayabilirsiniz. Denediğinizde faydasını göreceksiniz. 

FİLİZLENMİŞ SARIMSAK TÜKETİLİR Mİ?

Sarımsaklar filizlendiğinde çöpe atmayın. Patatesler filizlendiğinde çok zararlıdır. Ancak sarımsaklar için bu durum geçerli değildir. Sabah'da yer alan bir habere göre;  Filizlenen sarımsaklardaki antioksidan miktarı filizlenmemişe göre daha fazladır. Filizlenen sarımsaklar insanlar için oldukça faydalı kimyasallar üretir. Sarımsak ne kadar olgunlaşırsa içerisindeki antioksidan miktarı da o kadar artar. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla filizlenmiş sarımsakları tüketebilirsiniz. Sadece küflenmiş veya çürümüş sarımsakları tüketmemeniz gerekiyor. 

Kaynak: Gerçek Gündem

İlgili Haberler