Sebzelerle Bulgur Pilavını Lezzetlendirin Bu Tarifle Tane Tane Oluyor Ve Hayran bırakıyor

Bulgur Pilavı Türk mutfağında en kolay pilav çeşitlerindendir. Peki siz onu hiç sebzeli denediniz mi?

Sebzelerle Bulgur Pilavını Lezzetlendirin Bu Tarifle Tane Tane Oluyor Ve Hayran bırakıyor
Yayınlanma Tarihi : 19 Ağustos 2021 12:44

Bulgur Pilavı uzun yıllardır Türk mutfağında yer alan pilav çeşitlerinden biridir. Genelde sade olarak tercih edilen bu pilavı kimi etli kimi sebzeli yapar. Ancak sebzeli hali gerçekten çok daha lezzetli oluyor. Şimdi sizlere hem videolu hem yazılı olarak bulgur pilavının yapılış tarifini vereceğim:

Malzemelerimiz

1 Bardak Bulgur

1 Adet Soğan

1 Adet Patates büyük..

2 Adet biber

2 Diş sarımsak

Karabiber * Pulbiber* tuz ve zeytinyağı

Domates salçası veya domates sosu.:

YAPILIŞ - YAZILI VE VİDEOLU - 

İlk olarak soğanları ince ince kıyalım ve zeytinyağını tencereye ekledikten sonra iyice kızmasını bekleyip kıydığımız soğanları ekleyelim. Soğanlarımız renk değiştirmeye başlayınca biber ve sarımsakları ilave edip kavurma işlemini sürdürelim.

Kuş başı şeklinde doğradığımız patatesi ardından ilave ederek bir süre daha kavuralım. Bu işlemi de hallettikten sonra domates sosumuzu ila edip biraz karıştırarak kavurma işlemini sürdürelim. İyice malzemelerimiz sosa bulunanınca bulgurumuzu artık ekleyebiliriz. Güzelce biraz daha kaşıkla karıştırma işlemi yaparken suyumuzu ekleyelim. Ardından baharatlarımızı ve tuzumuzu ekleyerek tenceremizin kapağını kapatalım.

Pilavımız suyu çekene dek ocakta kalmalıdır. Suyu iyice çektikten sonra ocağımızın altını kapatarak artık servise hazır hale getirebiliriz.

Kaynak: SADIK ŞİMŞEK - ULUSAL POST