Sivas Köftesindeki Lezzetin Püf Noktası Meğer İçindeki Malzemede Gizliymiş! Lezzetli Sivas Köftesi Tarifi

Sivas köftesi, Türk mutfağında en lezzetli köftelerden biridir. Yapılışı son derece kolay olan Sivas köftesinin bazı püf noktaları biliniyor.

Sivas Köftesindeki Lezzetin Püf Noktası Meğer İçindeki Malzemede Gizliymiş! Lezzetli Sivas Köftesi Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 15 Ocak 2022 00:17

Sivas mutfağı oldukça geniş bir mutfaktır. Sivas'ta yapılan yemekler ve et yemekleri kuşkusuz bir adım daha öne çıkıyor.

Sivas'a ziyarete gelenlerin en çok tercih ettikleri arasında ise ''madımak yemeği, kete, katmer ve Sivas köftesi'' yer alıyor.

Sivas köftesi , Türkiye'nin diğer kentlerinde yapılan köftelere göre daha lezzetli ve daha doyurucu oluyor. Bu köftenin sırrı ise içindeki malzemelerde gizli. Öyle birden çok malzemesi yok. Oldukça basit yöntemlerle de hazırlanan Sivas köftesi nedendir bilinmez yiyenlere bir porsiyon daha yedirtecek türden lezzetli oluyor.

Habertürk gazetesinde yayınlanan bir içerikte, Sivas'ın en meşhur lezzetlerinden biri olan Sivas köftesinin ayrıntılı tarifi verildi. Verilen tarifte Sivas köftesinin tüm lezzet sırlarına da yer verildi.

Sivas köftesinin verilen bu tarife göre dört malzemeden oluştuğu da dikkat çekiyor.

İşte Habertürk'ün geçmiş olduğu Sivas köftesine ait o tarif.

SİVAS KÖFTESİ MALZEMELERİ

1 kg. et

1 yemek kaşığı tuz,

2 adet domates

4 adet sivri biber

SİVAS KÖFTESİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak kıyma, uygun miktarda tuzla yoğrulur ve köfte hazırlamaya uygun bir şekilde çektirilir.

Daha sonra bu çektirilen kıyma yoğrularak buzlukta bir gün dinlenmeye bırakılır. Bir günlük dinlenme sonrasında Sivas köftesini pişirme işlemlerine başlanabilir.

39497-aw864312-03-1.jpg
İlk olarak hazırlanmış olan yumurta beyazı eller iyice temizlendikten sonra avuç içine sürülür ve yumurtalı ellerle kıymadan uygun büyüklükte parçalar koparılmaya başlanır. (Tercihen avuç büyüklüğünde)


Burada dikkat edilmesi gereken husus; köftelerin düz ve yassı şekilde olmasıdır. Sivas köftesinin en büyük özelliği düz ve yassı şekilde olmasıdır.

Kıymalar yumurta beyazıyla beraber şekil verildikten sonra bir tavada yağsız olarak ya da ızgarada kızartılır.

Sonrasında hazırlanmış olan domatesler ve biberler dilimlenerek beraber kızartılır. Sebzeler kızartıldıktan sonra Sivas köftesinin üzerine serpilir ve tabaklara konur.

Afiyet olsun.