Sokak pilavcılarının pilavları neden bu kadar güzel? Püf noktaları neler?

Sokak pilavı denilince gözünüzde hemen seyyar bir arabanın içerisindeki bembeyaz pirinç pilavı gelir. Genelde nohutlu yapılan sokak pilavı vazgeçilmez geleneksel sokak lezzetlerinden biridir

Sokak pilavcılarının pilavları neden bu kadar güzel? Püf noktaları neler?
Yayınlanma Tarihi : 05 Ekim 2021 20:30

Peki hiç düşündünüz mü, sokak pilavcılarının pilavları neden bu kadar güzel? Bu harika pilavın püf noktaları neler? O halde, birlikte lezzetli bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

1. Sokak Pilavcıları Tavuk Suyu Kullanır

Seyyar arabalarında pilav satan sokak pilavcılarının önünde çoğu zaman metrelerce kuyrukkuyrukları kadar uzun kuyrukları olan pilavlar neden bu kadar lezzetli? Bu konu hakkında şimdiye kadar yüzlerce şehir efsanesi duymuşsunuzdur. Ama bu söylentiler arasında gerçeğe en yakın olanı pilavın tavuk suyu ile yapılması diyebiliriz. 

2. Pilavı Yüksek Ateşte Uzun Süre Kavururlar

Seyyar satıcıdan aldığınız pilavı tane tane olmasına çoğu zaman hayranlıkla bakmışsınızdır. Bu pilavın lapa gibi olmamasının sırrı ise çok basit; pirinçleri yüksek ateşte uzun uzun kavurmak. E tabi, pilavın kıvamını tutturmak için de tereyağı mutlaka şart.

3. Nohutları Bir Gece Suda Bekletirler

Sokak satıcılarının pilavlarının güzel olmasını sağlayan diğer bir püf nokta ise nohutları mutlaka bir gece suda bekletmektir. Böylece, daha fazla şişen nohutlar pişirme esnasında yeterince yumuşar ve ağzınızda kolayca dağılır.

4. Pilav Suyuna Limon İlave Ederler

İçerisine birkaç damla limon suyu eklemek pilavın daha beyaz görünmesine yardımcı olur. Seyyar arabanın camından gördüğünüz muhteşem beyazlığın sırlarından biri de budur.

5. Pilavı Usulünce Pişirir ve Dinlendirirler

Sokak satıcılarının pilavlarındaki eşsiz lezzetin ustalık gerektirdiğinden bahsetmeden olmaz. Sizleri, her fırsatta bu lezzete sürükleyen asıl faktör usulünce pişirilmesi ve piştikten sonra iyice sarılarak dinlenmeye bırakılmasıdır. Suyunu ilave ettikten sonra pilavı karıştırmamak, pişene kadar tencere ya da tavanın kapağını asla açmamak sokak pilavlarının lezzetini artıran önemli etkenlerdir.

6. Pilavdaki Nohut ve Tavuk Oranını Doğru Ayarlarlar 

Sokak pilavlarının içerisine konulan nohut ve tavuk miktarının dengeli bir şekilde ayarlandığını rahatlıkla fark edebilirsiniz. Ne eksik ne fazla diyebileceğimiz harika bir dengeden bahsediyoruz. Sokak pilavcılarının bu başarısı gerçekten şapka çıkarılacak cinsten!

Sokak pilavcılarının pilavları işte bu nedenlerden dolayı çok güzel. Henüz denemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söylemeye gerek yok sanırım!