Sosyal Medyanın En Faydalı Paylaşımı: Sarımsak Turşusu ve Tarifi

Koronavirüs sürecinde en çok tüketilen besinler arasında yerini alan Sarımsak Turşusu sosyal medyada en çok paylaşılan en faydalı paylaşımlardan biri oldu.

Sosyal Medyanın En Faydalı Paylaşımı: Sarımsak Turşusu ve Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 21 Eylül 2021 21:10

Sarımsak Turşusu, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgında en çok tüketilen besin oldu. Ayrıca sosyal medyanın en faydalı paylaşımı seçildi.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Organik ürün pazarı esnafı Metin Özsefil, sarımsak turşusunun nasıl kurulduğu, kurulurken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve ne kadar sürede tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Sarımsakta hasadın başlamasıyla özenle seçilen iri diş sarımsakların turşu için hazırlandığını belirten Özsefil, “Sarımsak 4. ayda çıktığı zaman tek tek ayıklıyor çalışan bayan elemanlarımız. İrili ufaklı seçildikten sonra sirkeye basarlar, yüzde 5 oranında koruyucu olsun diye tuz koyarlar. 15 gün sonra da bu hale gelir, sarımtırak bir görüntü alır ve lezzetini alır, tam olmuş olur. Bir kilogram sirkeye 250 gram su koyuyorlar 15 gün içinde turşuya dönüyor. Yemeklerde kullanılıyor, suyu içilir ya da olduğu halde yiyebiliriz” dedi.

Evde 75 lira gibi bir bütçeyle turşunun rahatlıkla hazırlanabileceğini ifade eden Metin Özsefil, kurulan sarımsak turşusunun 8 ay içinde tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Sosyal Medyanın En Faydalı Paylaşımı”

Sarımsak turşusunun unutulmaya yüz tutmuş bir ürün olduğunu kaydeden Özsefil, “Unutulmuş bir üründü, son iki yıldır virüs olduğu için herkes buna yöneldi. Sosyal medyanın da en faydalı paylaşımlarından bir tanesi, unutulmuş bir lezzetin yeniden hatırlanmasında sosyal medyanın çok faydası oldu” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı