Taze Fasulye Pişirirken Erimemesi İçin En Doğru Pişirme Tekniği

Taze fasulye, Türk mutfağında sevilen bir yemek türüdür. Taze fasulye pişirirken erimemesi için mutlaka bu tarife göre yemeğinizi pişirin.

Taze Fasulye Pişirirken Erimemesi İçin En Doğru Pişirme Tekniği
Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2022 13:23

Taze Fasulye, Türk mutfağının en sevilen yemek tariflerinden biridir. Özellikle Ege mutfağında daha çok tercih edilen Taze Fasulyenin en güzel hali zeytinyağı ile hazırlananıdır. 

Zeytinyağlı taze fasulye sadece ana yemek değil, aynı zamanda soğukta yenilebildiği için harika bir meze olarak da servis edilebilir. Vereceğimiz tarifte harika bir taze fasulye yapımının lezzet sırları var.

Taze fasulye lezzet sırlarından birincisi; yemeğe pişirme aşamasında kesme şeker eklenmesidir. Taze fasulye bol domates eklenerek yapılan bir yemek. Bu yüzden domatesin asidik seviyesini ve tadını dengelemek için kesme şeker eklemek gerekir. Taze fasulye lezzet sırlarından ikincisi; yemeğin tuzunu ocaktan almadan önce eklemek. Pişirme esnasında tuz eklerseniz, yemekte yer alan şeker ve domates, tuz tadını yok edecektir.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi

Malzemeler

  • 500gr. taze fasulye
  • 2 tane kuru soğan
  • 3 tane domates
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 2 tane küp şeker
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı sıcak su

Yapılışı

İlk olarak taze fasulyelerin uç kısımlarını ve kılçıklarını temizleyin. Yıkadıktan sonra süzgece ekleyin, suyunu süzmesini bekleyin. Ardından arzu ettiğiniz şekilde ve uzunlukta kesin.

Tencereye zeytinyağın yarısını ekleyin. Yağ kızınca yemeklik doğranmış kuru soğanları ilave edin ve kavurun. Ardından fasulyeleri üzerine ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve 7-8 dakika bekleyin. Süre sonunda üzerine küp küp doğranmış domatesleri ve şekeri ilave edin. Üzerine sıcak suyunu gezdirin. Tekrardan tencerenin kapağını kapatın. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve ara ara kontrol ederek 35-40 dakika pişirin.

Ocaktan almadan önce tuzunu ve kalan zeytinyağı üzerine gezdirin. 

Yaklaşık 10-15 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.

Taze Fasulye Servis Önerisi

Taze Fasulye yemeğinin yanına yakışan en iyi yan yemek pirinç pilavıdır. Ayrıca mevsim salata, yoğurt ya da cacık servis edebilirsiniz. Taze fasulye sulu yemek kategorisine girdiği için öncesinde çorba servis etmenize gerek yok.