Un helvası nasıl yapılır? Un helvası yaparken bu püf noktaları atlamayın

Tam ölçülü helva yapmak işte bu kadar kolay oluyor..

Un helvası nasıl yapılır? Un helvası yaparken bu püf noktaları atlamayın
Yayınlanma Tarihi : 18 Şubat 2022 19:23

Un helvası Türk mutfağının sevilen tatlılarından biridir. Genelde normal günlerde yapıldığı  gibi kimileri de özel günlerde ve cenaze sonrasında yapar.

Un helvası Türk kültüründe büyükçe bir yer tutar. Un helvası yaparken ise bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bunlar arasında en önemlisi ise helva yapımında kullanılacak olan malzemeler ve bu malzemelerin ölçüsü.

Ölçüler tam olmazsa helvanın tadı da bu yüzden lezzetli olmuyor. Habertürk gazetesinde yayınlanan bir haberde tam ölçülü un helvası nasıl yapılır verilen tarifle anlatıldı.

İşte Habertürk'ün un helvasıyla ilgili tarifi..

UN HELVASI TARİFİ

Malzemeleri
2 su bardağı un 
250 gram tereyağı ya da 1 su bardağı sıvı yağ

Şerbeti için;
2 buçuk su bardağı su
1 buçuk su bardağı toz şeker

Nasıl yapılır?

Un helvası tarifine geçmeden önce kullanacağınız tencerenin ısı geçirgenliğinin helva yapımındaki (hızlı yapmak için) etkilediğini söylemeliyiz. Çünkü un helvası uzun  kavrulma sonucunda kıvama gelir. Şimdi tarife geçelim; 1 su bardağı sıvı yağ ya da 250 gram tereyağı ile unu derin bir tencereye koyun. Karıştırarak unun renginin değişmesini ve koyulaşmasını izleyin. Bildiğimiz un helvası rengi şerbetten sonra olur.

Bu nedenle kavurmada koyu bir kahverengi elde etmemeniz gerekir. Ortalama 40 dakika unu kavurmalısınız. Ayrı bir ocakta şerbeti de yapmalısınız.

Su ile şekeri tencereye dökün ve kaynamaya bırakın. Kavrulan una şerbetini dönüp emmesi için bir kaç kez daha çevirin. Kıvam aldığında altını kapatın ve dinlenmeye bırakın. Eğer şerbetle kavrulmuş unun birleşme anına bir türlü karar veremiyorsanız.

Küçük bir tabağa kavurduğunuz undan bir yemek kaşığı atıp üstüne  1 yemek kaşığı şerbetten dökün ve testi geçerse şerbeti una ekleyin.

Bu püf nokta ile hata yapma olasılığınız kalmıyor. Saatlerce kavurduğunuz için emeğiniz boşa gitmiyor. Soğuyan un helvasını kaşık yardımı ile servis tabağına alabilirsiniz. Ya da derin kaplara basabilir sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Önemli not: Un helvasını pişirdikten sonra buzdolabına sakın kaldırmayın. Oda sıcaklığında bir saklama kabı içerisinde bekletebilirsiniz. Ancak 1 gün geçtikten sonra helvanızı tüketmemeniz daha sağlıklı olacaktır. Gün içerisinde taze olarak tüketmeniz daha doğru olacaktır.

İlgili Haberler