Usta aşçıların patates kızartması yaparken uyguladığı mutfak sırrı

Patates kızartması yaparken usta aşçıların uyguladığı bu küçük mutfak sırrını mutlaka uygulayın. Patates Kızartması yağarken kızartma yağına sirke eklerseniz yapacağınız kızartma daha lezzetli olacak

Usta aşçıların patates kızartması yaparken uyguladığı mutfak sırrı
Yayınlanma Tarihi : 12 Nisan 2022 00:16

Patates kızartması en sevilen atıştırmalıklardan biridir. Bir çok kişi kahvaltıda patates kızartması tercih etse de çoğu lüks restoran köfte veya diğer et yemeklerinin yanında mutlaka patates kızartması servis eder.

PATATES KIZARTMASI YAPARKEN MUTLAKA DENEYİN

Çıtır çıtır patates kızartmaları yapmak sanıldığı kadar zor değildir. Bunun için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Örneğin patates kızartması yaparken mutlaka patateslerinizi aynı boyutlarda dilimleyin. Mümkünse patateslerinizi biraz su da bekletin.

Patateslerinizi ardından süzün ve güzelce kurulayın.

KULLANACAĞINIZ YAĞ ÇOK ÖNEMLİ

Patates kızartması yaparken kullanacağınız yağ çok önemli. Yağ mutlaka yeni olsun. Önceden kullanılmış yağ hem zararlıdır hem de yapacağınız patatesin lezzetini kaçırır. Patates kızartması yaparken ayrıca patatesleri birden tencereye eklemek yerine yavaş yavaş ekleyin.

YAĞ ÇEKME SORUNUNU ÖNLEYİN

Patates kızartırken bir büyük sorunda patateslerin yağ çekmesidir. Mynet tarafından yayınlanan bir öneride yağ çekmeden patates kızartması yapmanın püf noktasına yer verildi. Aslında bu sırrı diğer sebzeleri kızartırken de kullanabilirsiniz.

Biber, patlıcan, kabak hatta bamyaları paneleyerek kızartırsanız daha az yağ çekerler ve formları bozulmamış olur. Ayrıca sebze kızartırken yağın içerisine 1 tatlı kaşığı kadar sirke koymanız da işin bir diğer püf noktasıdır.

Sirke patateslerin yağ çekmesini önleyeceği gibi aynı zamanda yağın yanmasını da önleyecektir. Çıtır çıtır patates kızartması yapmak isteyenler mutlaka 1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesini kızartma yağına eklemelidir. Hem patatesiniz çıtır çıtır olacak hem de asla yağ çekmeyecektir. 

İlgili Haberler