Yağ çekmeyen, görenlerin gözünü döndüren, diyet bozduran 3 kızartma tarifi

Türk mutfağında vazgeçilmez lezzetler arasında yer alır kızartma tarifleri. DAMAKLARIN VAZGEÇİLMEZİ, AĞIZ SULANDIRAN 3 KIZARTMA TARİFİNİ SİZLERLE PAYLAŞIYORUZ. Denediğinizde yemeden duramayacaksınız

Yağ çekmeyen, görenlerin gözünü döndüren, diyet bozduran 3 kızartma tarifi
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2022 00:41

Kızartma en sevilen yiyeceklerden biridir. Türk mutfağında vazgeçilmez lezzetler arasında yer alan kızartmaların en bilineni patates kızartmasıdır.

Ancak biz sizlere farklı bir kızartma tarifi vereceğiz. Daha doğrusu 3 farklı kızartma tarifi.

1-Çıtır Tavuk Keyfi

Malzemeler:

*450 gram kemikli tavuk parçacıkları

*1 tane soda

*5 kaşık un

*Dört tane yumurta

*3 buçuk su bardağı kahvaltı gevrek

*1 kaşık tuz

*1 kaşık karabiber

*5 bardak kızartmalık yağ

Yapılışı:

Tavuk parçacıklarını sodaya bulayıp bir saat kadar buzdolabında bekletin. Mısır gevreğini robotta çektirdikten sonra tuz ve karabiber ile birleştirin. Yumurtaları bir kabın içine alın ve çırpıcı ile çırpın. Bir tabağa un bir tabağa mısır gevreklerinden koyun. Yağı tavaya alın ve iyice kızana kadar bekleyin. Tavuk parçalarını yumurtaya, una son olarak da mısır gevreğine bulayın. İyice kızmış olan yağın içine tavukları atın ve arkalı önlü kızartın. Kâğıt havlu üzerine alın sonrasında servise hazır. Afiyet olun.

2- Bamya Kızartma

Malzemeler:

*Yarım kg bamya

*Bir tane yumurta

*Bir kaşık tuz

*Yarım çay kaşık karabiber

*Bir bardak un

*Bir bardak mısır unu

*İki bardak sıvıyağ

Sos için:

*Bir bardak süzme yoğurt

*Bir diş sarımsak

*Bir kaşık tuz

*Dereotu

Yapılışı:

Bamyaları sap kısımlarını ayıkladıktan sonra tertemiz yıkayın ve kurulayın. Yumurtayı bir tabakta çırpın. Tuz ve karabiberi yumurtaya dâhil edip bamyaları bu karışıma bulayın. Başka bir banın içinde unu ve mısır ununu karıştırın. Bamyaları sonra da bu unlu karışıma bulayın. Yağı tava da iyice kızdırın. Bamyalar altın sarısı olacak şekilde kızartın ve fazla yağ çekmesi için havlu kâğıt üzerine alın. Süzme yoğurt, dereotu, sarımsak ve tuzu karışım haline getirip kızarmış bamyaları üzerine dökün. Servise hazır, afiyet olsun.

3- Karnabahar Kızartma

Malzemeler:

*Bir tane orta boyutta karnabahar

*Su

*Tuz

Sos için:

*İki yumurta

*Bir bardak un

*Bir bardak süt

*Bir kaşık tuz

Kızartmak için:

*Sıvıyağ

Üzeri için:

*Sade ya da sarımsaklı yoğurt

Yapılışı:

Sert kısımları ve çiçekli bölgeleri ayıklanmış olan karnabaharları bir tencerenin içine alıp üzeri geçene kadar su doldurun, tuz ekleyin ve haşlayın. Çok haşlamadan dağılmasına izin vermeden suyunu süzün. Başka kâse de yumurta ve sütü çırpın. İçine unu ve tuzu ekleyip çırpmaya devam edin. Haşladığınız karnabaharları bu karışıma bulayıp tava da kızdırdığınız yağ da arkalı önlü bir güzel kızartın. Kızartırken orta ateşte yeterlidir. Servis tabağına aldığınız karnabaharların üzerini sarımsaklı yoğurtla süsleyin. Afiyet olsun.