Yapıldığında Çıtır çıtır olan ama asla kurumayan böreklerin püf noktaları

Börek herkesin çok sevdiği lezzetlerin başında gelir. Çıtır çıtır ancak asla kuru olmayan börekler nasıl yapılır püf noktaları paylaşacağız

Yapıldığında Çıtır çıtır olan ama asla kurumayan böreklerin püf noktaları
Yayınlanma Tarihi : 03 Temmuz 2022 14:14

Börek en sevilen lezzetlerin başında gelmektedir. Evde yapılan börekleri herkes çok sever. Ancak evde yapılan böreklerde bazen sorun olabiliyor.

Örneğin böreğin kuru olmasını kimse istemez. Çıtır çıtır olması istenir ancak kuru olması pek sevilmez. Börek yaparken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Çok sayıda usta börekçinin uygulamış olduğu bazı püf noktalar var. Börek yaparken o püf noktalar hep merak edilmiştir.

Sağlık Haberciniz sitesinde yayınlanan bir içerikte çıtır çıtır ancak kuru olmayan böreklerin sırrı paylaşıldı. Sizlerde evde börek yaparken bu sırları uygulayabilirsiniz.

Bu sırlar sayesinde hem yapacağınız börek lezzetli olacaktır hem de 1 gün geçse bile börekleriniz ilk fırından çıktığı gibi taze olacaktır. 

İşte evde börek yaparken bilmeniz gereken her şey ! Börek yaparken bu bilgilerden yararlanın ve arkadaşlarınızın da öğrenmesi adına mutlaka ama mutlaka onlarla da paylaşın.

Çıtır çıtır böreklerin püf noktaları

Eğer el açması bir börek yapıyorsanız hamurunuzun iyi mayalandığından emin olun. Bu pişme aşamasında kat kat olmuş, lezzeti şahane börekler yapmanızı sağlayacaktır. Açtığınız yufkaları mutlaka dinlendirin ve dinlendirirken güneş ışığından uzak ve üzeri örtülü bir şekilde olmasına özen gösterin. Hazırlarken arasına kat kat tereyağı, soda ya da süt mutlaka sürün.

Eğer hazır yufka kullanıyorsanız yufkanızın çok taze olmasına özen gösterin. Mutlaka eritilmiş tereyağı ya da sıvı yağ - süt karışımı sürerek böreğinizi hazırlayın. Pişirme aşamasında üzerine yumurta sürmeyi de ihmal etmeyin.

Böreklerin kurumaması için ne yapılmalı?


Güzelim yufkalarınızı açtınız ya da tazecik hazır yufkalar kullanıyorsunuz. Mutfaklarımız da işinizi kolaylaştıran milföy hamurlarını tercih ettiniz diyelim. Tüm yufka ve hamur çeşitlerinde böreğin kurumaması için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var. Önce kurumasının nedenlerini anlatalım. Böreğiniz doğru ısılarda pişmezse, yufkalarınız yeterince taze değilse, üzeri açık bir şekilde beklediyse ya da yufkalar çok yumuşaksa ve yeterince malzeme kullanılmadıysa bu sorunları yaşamanız olası.

Böreklerinizin kurumaması için kullanacağınız ilk malzeme süt olmalı. Oda sıcaklığındaki sütü yufkalarınızın ya da milföy hamurlarınızın arasına sürebilirsiniz. Yağ sürmek de böreklerinize hem lezzet katacaktır hem de pişerken kurumamalarına yardımcı olacaktır. Sıvı yağ - süt karışımı da mükemmel bir lezzet ve çıtırlık için tercih edebileceğiniz malzemelerden. Böreğiniz pişer pişmez fırından çıkarmayı da ihmal etmeyin. Ardından da mutlaka bir bezle örtün. Fırında çok bekletirseniz kurumalar yaşayabilirsiniz. Aklınızda bulunsun.

Böreklerin puf puf kabarması için ne yapılmalı?


Hamurlar bir türlü kabarmıyor ve dilediğiniz sonucu alamıyorsunuz. Hatta o yemelere doyamadığımız, nefis kabaran milföy hamurlarında bile bu sorun bazen yaşanıyor. Puf puf kabarmış, ağızda dağılan böreklerin sırrı ise hazırlayacağınız çok basit bir karışımda saklı.

İster hazır yufka ister el açması yufka kullanın böreğinizin puf puf kabarmasının sırrı sodadan geçiyor. Sodalı yağlı bir karışım hazırlayıp yaptığınız börekleri içerisine batırarak ıslatabilir ya da kat kat yufkalarınızın arasına bu karışımdan sürerek böreklerinizin hem kabarmasını hem de kurumamasını sağlayabilirsiniz. İyi böreklerin sırlarını dinlediniz, şimdi çıtır çıtır, kıvamıyla hayranlık uyandıran bu lezzetleri yapma zamanı! Böreklerinizin güzelliğini de bu püf noktalarıyla ikiye katlayacağınıza eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık.

Evet lezzetli börekler için bilmeniz gerekenler bu şekildedir! Sizlerde börek yaparken mutlaka bu püf noktalardan yararlanın.

En az börek ustalarınınki kadar lezzetli börekler yapmak bu bilgiler sayesinde mümkündür. Türk mutfağının en güzel böreklerini artık sizlerde yapabileceksiniz. Bir kez denediğinizde zaten farkı görecek ve mutlaka arkadaşlarınıza börek yaparken kullanmaları için bu bilgileri önereceksiniz. 

İlgili Haberler