Yarım Kilo Kıyma ve 3 Adet Patatesle Çıtır Çıtır Çarşaf Böreği Tarifi!

Çarşaf böreği Türk Mutfağında sevilen börek çeşitlerindendir. Çıtır çıtır çarşaf böreğini evde yapmak oldukça kolay. Evde kıyma ve patates varsa bir kaç küçük püf noktasıyla bu böreği kolaylıkla yapabileceksiniz.

Yarım Kilo Kıyma ve 3 Adet Patatesle Çıtır Çıtır Çarşaf Böreği Tarifi!
Yayınlanma Tarihi : 01 Şubat 2022 20:55

Kemal Sunal filmlerine bile konu olan çarşaf böreği çıtırlığıyla dikkat çekiyor. Özellikle İç Anadolu bölgesinde yaygın olarak tüketilen çarşaf böreği hazır yufkadansa el açması çok daha lezzetli oluyor. Yapılışı biraz zahmetli olan çarşaf böreği diğer börek çeşitlerine karşın çok daha doyurucu oluyor. 

Üç gün geçse bile tazeliğini koruyan ve bozulmayan çarşaf böreği , börek satan börekçi dükkanlarında pek bulunmuyor. Börekçiler daha çok su böreği ve kıymalı börekle, sebzeli börekleri satmayı tercih ediyor.

Çarşaf böreğini bu yüzden evde yapmak gerekiyor.

Vaktiniz varsa ve hamur işi lezzetleriyle uğraşmayı seviyorsanız sizde vereceğimiz bu tarifle evde çarşaf böreği yapabilirsiniz.

Habertürk tarafından paylaşılan Çarşaf böreği tarifi diğer tariflere karşın çok daha kolay ve ölçüsü tam ayarında..

Çarşaf Böreği İçin ilk olarak malzemelerimizi vereceğiz ardından da tarifi paylaşacağız.

MALZEMELER

Yarım kilo kıyma

3 adet patates

1 adet soğan

Karabiber

Pulbiber

¼ çay bardağı sıvı yağ

Hamuru için:

1 bardak su

1 tatlı kaşığı tu

Aldığı kadar un

Üzeri için: 1 adet yumurta

1 çay bardağı su

½ çay bardağı sıvı yağ

HAZIRLANIŞI

Bir kabın içine unu koyalım ve unun ortasını açıp mayayı ve sıvı yağı dökelim. Kenarlarına tuz serpelim. Yavaş yavaş su ekleyerek yoğuralım ve kulak memesinden biraz daha sert bir hamur elde edelim. Hamuru 30 dk dinlenmeye bırakalım. 3 adet patates soyulup küp küp doğranır. 500 gram kıyma patateslerle bir kasede buluşturulur ve üzerine sıvıyağ dökülür.

Doğranan 1 adet soğanda üzerlerine eklenip harmanlanır. Dinlenen hamur üç bezeye bölünür. Bezeler küçük açılıp üzerine yağ sürülür. Küçük açılan hamurlar sırayla önce yumrukla çekiştirerek sonrasında yağlanıp 2 veya 3 kişi tarafından  kenarlarından çekiştirilerek iyice açılır.

271117-814x458.jpg

Açılan yufkanın iki kenarına iç koyulup, iki taraflı yuvarlanarak sarılır. Kendi etrafında da sarılır. Ve tepsiye koyulur. Alternatif olarak açılan hamur çarşafa serilir iki kenarına iç harç koyulur ve çarşafın iki ucu kaldırılarak yufka yuvarlanarak sarılır. Diğer yufkada aynı şekilde hazırlanıp tepsideki böreğin etrafına sarılır. Bir yumurta iyice çırpılıp böreğin üzerine sürülür ve fırında pişirilir. 

Not: Evet Çarşaf böreğinin tarifi işte bu kadar kolaydır. Fırından çıkardıktan sonra servis etmeden önce yaklaşık beş altı dakika çarşaf böreğinizi dinlendirirseniz çok daha iyi olacaktır. Çarşaf böreğini deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. 

İlgili Haberler