Yiyeceklerdeki yanık kokusunu yok edin! İşte en pratik ipuçları

Yemek yapmak eğlenceli olsa da o sırada başka bir şeye daldığımız için yemeği yakabiliriz. Bu da istemediğimiz sonuçlara yol açabilir. Yemek azıcık bile yansa yanık kokusu ortaya çıkar. İşte yiyeceklerdeki yanık kokusunu yok etmenin en pratik yöntemleri.

Yiyeceklerdeki yanık kokusunu yok edin! İşte en pratik ipuçları
Yayınlanma Tarihi : 07 Mart 2023 01:04

Yemek yaparken lezzetli bir öğün ortaya çıksın istersiniz. Ama her zaman böyle bir sonuç almak mümkün olmayabilir. Yiyeceklerdeki yanık kokusunu ortadan kaldırmak istiyorsanız, bu tüyolar günü kurtaracak. Artık hiç kimse yemeği yakmış olsanız bile yemekten yanık tadı almayacak.

YANIK KOKUSUNU YOK ETMEK İÇİN İPUÇLARI

1- Tencereyi değiştirin

Eğer yemeğinizin yalnızca dibi tuttuysa hemen bir tencere değişimi yapın. Tutan kısmı sakın sıyırmayın bırakın öyle kalsın. Başka bir tencere alıp yemeğin üst kısmını oraya aktarın. Böylece yanık olan kısım başka bir tencerede kalacağı için kokusu sizi takip etmeyecektir.

2- Yanık kısmı kesin

Pişirme sırasında eğer yaptığınız yemek et ya da tavuk gibi parçalara ayrılabilen bir yiyecekse o zaman yanık olan tarafı kesmeniz yeterli olacaktır.

3- Patates kullanın

Patates kullanmak, yanan yemekler için harika bir yöntemdir. Çünkü patatesin tat ve kokuyu emdiği biliniyor. Hatta bu yüzden çok tuzlu yemeklere patates ilave edilerek tuz miktarını azaltmak hedefleniyor. Eğer yemeğinizde yanma varsa biraz patates kesip içine atın. Bir süre daha bu şekilde pişirin ve patatesleri çıkarıp atın.

4- Asit ekleyin

Yemeğinizde hafif bir yanıklık söz konusuysa o zaman asidik bir şeyler kullanabilirsiniz. Limon, sirke, şarap gibi ürünler kullanarak, yemeğinizin yanık kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz.

5- Süt ürünleri kullanın

Yiyecekleriniz yandıysa krema, tereyağı, süt ya da lor gibi ürünler ekleyebilirsiniz. Bu numara yemeklerinizin daha iyi olmasına yardımcı olacaktır. Böylece kötü bir yanık kokusunu da geride bırakabilirsiniz.

6- Sos ilave edin

Izgara yiyecekleri yaktığınızda üzerine sos ilave edin. Kızılcık ya da bektaşi üzüm gibi sosların tatlılığı, yanık kokusunu maskeleyerek sorunu ortadan kaldırır.

7- Tarçın

Körili, baharatlı ya da tatlı sütlü yemeklerde tarçın, yanık kokusunu almaya bire bir iyi gelir. Eğer böyle bir sorun başınıza gelirse rahatlıkla tarçın kullanabilirsiniz.