Yoğurdun taş gibi olmasını sağlıyor içine bir tutam kadar eklemek yetiyor

Yoğurt yaparken bilmeniz gereken aşçılık sırları. Taş gibi yoğurt yapmak artık bu tarifle çok kolay

Yoğurdun taş gibi olmasını sağlıyor içine bir tutam kadar eklemek yetiyor
Yayınlanma Tarihi : 15 Kasım 2022 21:31

Yoğurt faydalı besinlerden biridir. Markette satılan yoğurtlar yerine evde yapılan yoğurtlar önerilmektedir. Uzmanlar evde yapılan yoğurtların özellikle kış hastalıklarından koruduğunu belirtmektedir. Evde yoğurt yaparken bilmeniz gerekenler ise aslında çok basit.

Onedio.com sitesinde yayınlanan bir içerikte; Taş gibi yoğurt yaparken işinize yarayacak tarif sırları paylaşıldı. Sizlerde evde yoğurt yaparken bu sırları uygulayın. Böylelikle yapacağınız yoğurt taş gibi olacaktır. Arkadaşlarınızla da yoğurtla ilgili bu bilgileri paylaşmayı ihmal etmeyin. onlar da evde yoğurt yaparken bu sırları uygulamış olurlar.

1. Tam yağlı süt daha iyi tutar.


Tercihiniz tam yağlı süt olmalı çünkü daha iyi tutar. Çiğ süt kullanacaksanız sütü süzgeçten geçirdikten sonra ocağa alın. Kepçe yardımıyla havalandırarak karıştırın ve kaynatın.

2. İdeal yoğurt mayalama sıcaklığı 41 derece.


Süt kaynadıktan sonra ocaktan aldınız. Tahta ve üstüne bez koyduğunuz bir yerde sütünüzü soğumaya bıraktınız. Şimdi mayalanma için ideal bir sıcaklık elde etmeniz gerekiyor. En ideal yoğurt mayalama sıcaklığı 41 derece. Sütün sıcaklığını termometre ile ölçerek mayalarsanız her seferinde iyi mayalanmış bir yoğurt elde edersiniz. Çok kullanılan serçe parmakla sıcaklık ölçme yöntemi ise sizi yanıltabilir.

3. Maya sulu olursa yoğurdunuz da sulu olur.

1.jpg
Yoğurdunuzun mayası sulu olursa yoğurdunuz da sulu hale gelir. O nedenle maya yoğurdunun katı ve ev yoğurdu olmasına dikkat etmelisiniz. Yoğurt mayanıza tuz ve şeker de ilave edebilirsiniz. Şeker kullanmak mayayı aktifleştirir ve daha iyi kıvam almasını sağlar. Tuz ise yoğurdunuzun ekşimesini önler.

4. Yoğurt mayası her tarafa eşit şekilde dağılmalı.


Kaynatıp soğuttuğunuz sütten bir kepçe süt alarak maya yoğurdunuza ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra, tencerenin tam ortasına dökün. Mayanın homojen bir şekilde karışmasını sağlayın. Bu işlemi tahta kaşıkla yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.

5. Sütün üzerine kapakla kapatmayın.


Mayaladığınız sütün üzerine bir tahta kaşık ya da süzgeç koyarak bezle sarın. Böylece oluşan buhar sütün üzerinde kalmayacak ve yoğurdunuzun sulanması önlenecek.

6. 4-5 saat boyunca hiç dokunmadan mayalanmaya bırakılmalı.


Bu süre içinde hiç dokunmamanız oldukça önemli.

7. Ortamın sıcaklığına göre sarın.


Kış ayında yoğurt mayalıyorsanız daha fazla sarıp sıcak tutmanız gerekir. Yazın mayalıyorsanız fazla örtmenize gerek yok. Aksi takdirde yoğurdunuzun ekşimesine ve sulanmasına neden olursunuz.


8. Buzdolabında ağzı açık şekilde bekletildikten sonra tüketin.


Mayalanan yoğurdu ağzı açık şekilde buzdolabında bir gece beklettikten sonra tüketebilirsiniz. Yoğurdunuzu büyük kaplarda ya da tencerelerde mayalamak yerine küçük cam kavanozlarda ya da kaselerde de mayalayabilirsiniz. Yoğurdunuz sürekli açılmayacağından ekşime ve bozulmaların önüne geçmiş olursunuz.

TEREYAĞ SIRRINI DENEYİN

Ayrıca yoğurt mayalarken bir tutam tereyağı eklemekte yoğurdun taş gibi olmasını sağlamaktadır.

Formül çok basittir;

Kavanoza 1 çay kaşığı, borcama 1 tatlı kaşığı, büyük tencereye de yarım yemek kaşığı tereyağı paylaştırın. Sütten kepçe ile bir miktar tereyağların üzerine aktarın ve karıştırıp eritin. Sonra da kalan sütü üzerlerine boşaltın ve güzelce karıştırın.

Bu tarif sırlarını uygulamanız durumunda artık market yoğurdu yerine ev yoğurdu tüketeceksiniz.

Ev yoğurdunun çok daha faydalı olduğu sayısız araştırmayla ortaya çıkarılmıştır.

Katkı maddesiz ev yapımı doğal yoğurtlar, yüksek miktarda probiyotik içermektedir. 

Bu bağırsak dostu bakteriler ise bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak, bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.

Bu sayede kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sıkıntıların da önüne geçmek mümkün olacaktır. Doğal ev yoğurdu kış hastalıklarından da korumaktadır.

Ev yoğurdu aynı zamanda da mide için çokça faydalıdır.

İlgili Haberler