Zeytinyağlı biber dolması yaparken lezzeti doruğa çıkaran aşçılık sırları

Biber dolması zeytinyağlı yapılınca daha lezzetli oluyor! Biber dolması yaparken bilmeniz gereken bazı mutfak sırlarını sizlerle paylaşacağız!

Zeytinyağlı biber dolması yaparken lezzeti doruğa çıkaran aşçılık sırları
Yayınlanma Tarihi : 13 Mayıs 2022 07:46

Biber dolmasını sevmeyen herhalde yoktur! Normal yaprak sarma veya lahana sarma yapmaktan biber dolması yapmak çok daha kolaydır. Biber dolması ayrıca son derece doyurucu da bir yemektir. 

Biber dolması Türk mutfağında sevilen bir yemek türüdür. Özellikle yaz aylarında sofralardan eksik olmayan biber dolmasını yapmak için bazı püf noktaları bilmek gerekmektedir.

Lezzetli biber dolmalarını eskiden annelerimiz çok daha iyi yaparlardı. Eskilerin kullandığı bazı püf noktaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların da lezzetli biber dolması yapmalarını sağlayabilirsiniz. 

Milliyet gazetesi tarafından paylaşılan özel bir içerikte; Zeytinyağlı biber dolması yaparken bilinmesi gereken bazı tarif sırları paylaşıldı. 

Dolmalık biber olarak bilinen ve yeşil, turuncu, sarı ve kırmızı renklerde olabilen biberler yaz yemekleri arasında sayılır. Beta-karoten, C vitamini ve B6 açısından zengin olan biberlerin seçimi, pişirilmesi ve hazırlanması önemlidir.

Biberleri misafirlerinize sunmayı planlıyorsanız renkli olanlarını tercih edebilirsiniz. Rengarenk bir şölen şeklinde hazırlayabilir ve yoğurt ile servis edebilirsiniz.

Biberlerin saplarını kolayca çıkarabilmek için içeriye doğru elinizle bastırın. Bıçak yardımıyla ayırmak sebzelerin vitamin değerlerine zarar verecektir.

Fırında pişirmeyi planlıyorsanız cam bir tepsi tercih edin. Tepsinin dibine fazla su koymayın.

Dilerseniz yarım kase salça içerisine su karıştırarak biberlerin üzerine gezdirebilirsiniz. Biberlerin içerisine farklı bir tat katması açısından beyaz peynir de ekleyebilirsiniz.

BİBER DOLMASINI PİŞİRİRKEN BİLMENİZ GEREKEN BİR PÜF NOKTA DAHA!

Biber dolmasını pişirirken kaynayana dek orta ateşte , kaynadıktan sonra da kısık ateşte pişirmeye özen gösterin. Pişme aşamasında biberlerin üzerine bir miktar daha zeytinyağı gezdirin. Bu sayede dolmalarınız daha lezzetli olacak aynı zamanda kurumayacaktır. Biber dolmanızı bu yöntem daha parlak ve daha güzel bir hale getirecektir. 

BİBER DOLMASI YANINA NE İYİ GİDER?

Biber dolmasının yanına herhangi bir çorba yapabilirsiniz. Ek olarak mevsim salatası birazda dilerseniz yoğurtla servis edebilirsiniz. Biber dolması son derece doyurucu bir yemek olduğu için servis sırasında fazla da bir şeye gerek yoktur. 

Kaynak: Milliyet.com.tr

İlgili Haberler