Yemek Yemeden Önce Bunları Yapanlar Daha Hızlı Kilo Veriyor! İşte O Yöntem...

Yemek Yemeden Önce Bunları Yapanlar Daha Hızlı Kilo Veriyor! İşte O Yöntem...

Yemek yemek, daha rahat bir hayata dünyaca kavuştuğumuzdan beri bir sorun haline geldi. Çok yemek yemenin büyük oranla sebebi iştah da değil can sıkıntısı. Bu da diyet yapmayı gerektiriyor. Peki buna karşın neler yapılabilir?

Yüksek iştahından bıkanlar için iştahı azaltacak ve yemeyi normal seviyeye indirecek taktikler...

İştahın ne olduğunu bilin

Yemek yeme krizleri, tatlı yemek için yüksek bir istek duymak ve benzeri tüm bu krizlerin aslında tek sebebi hem şekere olan bağımlılık hem de kan şekerinin hızla yükselmesi. Bu da zaten çoğunlukla aynı tip beslenmeden kaynaklanıyor. Deli gibi acıktığınızda ilk işiniz yüksek şeker barındıran, glisemik indeksi yüksek bir gıdaya yönelmekse, koca bir döngünün içerisinde dolanıp duracaksınız.

Acımasız değil gerçekçi olun

Bu zinciri kırmak sanıldığı gibi bir günde olacak iş değil. İlk krizde açlığınızı brokoli gibi sağlıklı bir yiyecekle bastırmak ilk yirmi dakika işe yarayabilir ancak sonrasında yine aç hissedebilirsiniz. Yemek alışkanlıkları bir günde kazanılmış bir şey değil ve içinde yaşadığımız düzen sürekli tüketmemiz için bizi tetikleyen bir temel üzerine inşa edildi. Bir günde hatta bir ayda bile kırmak kolay olmayacak hatta her şey mükemmel giderken büyük ihtimalle açıklar vereceksiniz. Bunları bilmek rahatlık da sağlamamalı ancak kolay olmadığı ve çaba gerektirdiği bilincini mutlaka oluşturmalıdır.

Sürekli diyet yapmaktan vazgeçin

Sürekli olarak kilo vermeyi gerektirecek bir düzene girmektense isyan bayrağını çekin. Gıdaları sağlıksız yapan sisteme isyan ederek tavır alın çünkü her şeye daha fazla yememiz ve para saçmamız için şeker tuz ve yağ ile beraber kanserojen maddeleri bünyemize enjekte eden sistem de aslında suçlu. Bu nedenle şekeri tüketmeyi baştan bırakmak, sağlıklı beslenmede ısrar etmek ve bu şekilde bir yol çizmek, modern hayatın getirdiği bu döngüyü kırmanın aslında tek yolu.

Gıdaları tanıyın

İnternette hangi gıdanın neye yaradığını ve ne kadar kalori barındırdığını iyi bildiğinizde kafanızda hızlıca işlem yapabilir, yararlarını okudukça motive olup daha iştahla sağlıklı gıdaları tüketebilirsiniz. 

Aç mıyım sorusunu kendinize sorun

Yemek yemeye gün içerisinde daha fazla vakit ayırın ancak bunu yaparken hem mutfağa ya da markete yönelirken "Aç mıyım?" sorusunu kendinize sorun hem de tüketeceğiniz gıdanın geçmişini sorgulayın. Başta umursamasanız bile sonradan emin olun bir fark yaratacaktır.