Yemeklik patateste korkutan tehlike. Zehir riski taşıyor. Üzeri böyle olduysa hemen çöpe atın

Yemeklik patateste korkutan tehlike. Zehir riski taşıyor. Üzeri böyle olduysa hemen çöpe atın

Filizlenen patatesin zehirleyebileceğini biliyor muydunuz? Doğru saklama yöntemi ile filizlenmesini engellemeniz mümkün.

Patates tüketmeyi çok sevdiğimiz bir besin. Kızartması, kavurması, yemeği, püresi.. her çeşidi ayrı ayrı seviliyor. Ancak saklama koşulları sağlanamadığında çok da çabuk filizleniyor. Filizlenen patates yenir mi? Peki, patates filizlenince ne olur işte cevabı..

Patates toprak altında yetişen patates, kök sebze olarak düşünülür ama aslında yumru köktür. Yumru kökler yer altında şişer ve ana bitki öldüğünde kalmaya devam eder. Bu sayede kış ayları geldiğinde yumru kökler soğuktan etkilenmez ve hayatta kalmayı başarır.

Filizlenen Patates Zehirler Mi?

Patates eğer saklama koşullarını sağlayamazsanız çabucak filizlenir. Nedir bu saklama koşulları derseniz, öncelikle güneş almayan bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. S

aklanan ortam sıcak olmamalıdır ki filizlenme işlemi hızlanmasın. Soğuk bir ortamda muhafaza etmeniz daha iyi olacaktır. Sıcakta bulunan patateste bir dizi fizyolojik reaksiyon meydana gelir.


Klorofil üretimi yeşil renk oluşumunu tetikler. Yeşil renk zararlı değildir, aksine demir gibi faydalı minerallerin artışını sağlar.

Gün ışığı ve ısı patatesteki solanin üretimini de tetikler. Solanin, fazla miktarda tüketildiğinde zehirlenme belirtilerine neden olur. Mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğazda yanma, baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir.Bu kimyasal patatesin kabuklarının hemen altında daha yoğun miktarlarda bulunur.
Bu sebeple rengi yeşile dönmüş ve filizlenmiş patateslerin tüketilmemesi önerilmektedir.

Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz... 

İlgili Haberler