Yemeklik patateste korkutan tehlike. Zehir riski taşıyor. Üzeri böyle olduysa hemen çöpe atınız

Patates Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ancak patatesi dikkatli bir şekilde tüketmek gerekiyor. Eğer mutfağınızda patates böyle olmuşsa çöpe atın

Yemeklik patateste korkutan tehlike. Zehir riski taşıyor. Üzeri böyle olduysa hemen çöpe atınız
Yayınlanma Tarihi : 28 Mart 2021 08:00

Patates gerçekten mutfağımızın eşsiz lezzetlerinden biridir. Ancak bazı durumlarda tehlikeli olabiliyor. Bir çok kişi ise dikkat etmiyor

Bu yüzden patates konusunda bilmeniz gereken bazı önemli bilgiler vereceğiz sizlere..

Patates tüketmeyi çok sevdiğimiz bir besin. Kızartması, kavurması, yemeği, püresi.. her çeşidi ayrı ayrı seviliyor. Ancak saklama koşulları sağlanamadığında çok da çabuk filizleniyor. Filizlenen patates yenir mi? Peki, patates filizlenince ne olur işte cevabı..

Patates toprak altında yetişen patates, kök sebze olarak düşünülür ama aslında yumru köktür. Yumru kökler yer altında şişer ve ana bitki öldüğünde kalmaya devam eder. Bu sayede kış ayları geldiğinde yumru kökler soğuktan etkilenmez ve hayatta kalmayı başarır.

Filizlenen Patates Zehirler Mi?

Patates eğer saklama koşullarını sağlayamazsanız çabucak filizlenir. Nedir bu saklama koşulları derseniz, öncelikle güneş almayan bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir. S

aklanan ortam sıcak olmamalıdır ki filizlenme işlemi hızlanmasın. Soğuk bir ortamda muhafaza etmeniz daha iyi olacaktır. Sıcakta bulunan patateste bir dizi fizyolojik reaksiyon meydana gelir.


Klorofil üretimi yeşil renk oluşumunu tetikler. Yeşil renk zararlı değildir, aksine demir gibi faydalı minerallerin artışını sağlar.

Gün ışığı ve ısı patatesteki solanin üretimini de tetikler. Solanin, fazla miktarda tüketildiğinde zehirlenme belirtilerine neden olur. Mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğazda yanma, baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir.Bu kimyasal patatesin kabuklarının hemen altında daha yoğun miktarlarda bulunur.
Bu sebeple rengi yeşile dönmüş ve filizlenmiş patateslerin tüketilmemesi önerilmektedir.

İlgili Haberler