Yeni doğum yapan annelere ödenecek olan doğum ücretlerini almak için başvurmanız gereken...

Yeni doğum yapan annelere ödenecek olan doğum ücretlerini almak için başvurmanız gereken...

Yeni doğum yapan annelere ödenecek olan doğum ücretlerini almak için başvurmanız gereken yer hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizi içeriğe alalım.. Zamlanan ücretler bakın ne kadar oldu?

Yeni doğum yapan annelere ödenecek olan doğum ücretlerini almak için başvurmanız gereken yer hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız sizin için derledik.

Yüzbinlerce yeni doğum yapmış anne, doğum parası alabilmek için bakın hangi koşulları taşımalı?

Kadın çalışanların doğum yapması halinde doğumdan önce 8 doğumdan donra 8 olmak üzere toplamda 16 hafta doğum parası alma hakları bulunuyor.

2021 yılı itibarıyla değişen doğum ücretlerinde ödenen günlük rakam zamlandı buna göre; Doğum parası için günlük en düşük 31.39 liradan 38.15 liraya, en yüksek ise 235.44 liradan 286.20 liraya yükseldi. 

Devlet tarafından yeni doğum yapan kadınlara verilen doğum ücretini alabilmek için öncelikle aile.gov.tr adresine T.C. kimlik numaranız ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. Ancak başvuru için de belli koşullar var elbette. Bunlardan ilki,

  • doğum yapmadan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta pirimi yatırılmış olmalı
  • Doğum izni başladıktan sonra izne ayrılmış olma koşulunu sağlamak gerekiyor çünkü size verilen doğum izninden önce işten ayrılanlar sigortalılık hali devam etmediği için bu ödenekten faydalanamıyor.
  • Rapor süresince yani doğum yapan anneye verilen 112 günlük izin süresince iş yerinde çalışmaya devam etmiyor olmak gerekir
  • Kadın çalışanlar hekimden alacakları raporu iş yerine teslim ederek durumunu bildirmekle sorumlu. diğer işlemlerin işyerinden yapılabiliyor olması için çalıştığınız kurumun durumunuzdan haberdar olması gerekiyor.
  • Eğer anne çalışıyor ancak sigortalı değilse bu ücret başvurulması halinde babaya yatırılabiliyor.
  • 2016 ve sonrasında doğum yapan kişiler başvuruda bulunabiliyor ancak daha öncesinde doğum yapanlar zaman aşımı nedeniyle bu ödemeden faydalanamıyor..